horlama.gen.tr https://www.horlama.gen.tr Horlama, Horlama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, horlama.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sat, 18 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Horlama Duası https://www.horlama.gen.tr/horlama-duasi.html Tue, 20 Nov 2018 13:54:42 +0000 Horlama Duası, Horlamak, kişinin günü içinde ki yoğunluğundan stresinden ve koşuşturmasından oluşan yorgunluk nedeni ile dinlenmek istediğinde vücudun verdiği bir reaksiyondur. Bazende altında yatan başka sebeplerden dolayı y Horlama Duası, Horlamak, kişinin günü içinde ki yoğunluğundan stresinden ve koşuşturmasından oluşan yorgunluk nedeni ile dinlenmek istediğinde vücudun verdiği bir reaksiyondur. Bazende altında yatan başka sebeplerden dolayı yada yaşadığı zihin karmaşasından dolayı bir takım sıkıntılara girer. Bu nedenle rahat bir uyku çekemeyen kişi, gece horlamaya başlar. Oysaki zihin rahat olduğu zaman çok rahat bir uyku çekilerek horlama rahatsızlığı kendiliğinden ortadan kalkar. Bu durumda baş vurulması gereken en büyük çözüm dualardır. Dualar kişinin zihnini rahatlatır. Üzerindeki ağırlığı kaldırır. Psikolojisini düzeltir ve aynı zamanda ruhun gıdasıdır. Dua okuyan kişinin maneviyatı da güçlenir. Gün içinde ki yorgunluğunu ve stresini üzerinden atmasına yardımcı olur. Gece uyuduğu zaman dua ederek okuyan kişinin, rüyası karmaşık olmaz ve çok rahat bir uyku çeker.

Horlama Duası, Horlama duası uykusuzluk problemi çeken her kişinin okuması gereken çok önemli dualardır. Kişilerin uyuyama ve uykuda horlama ile uyanmalarına çözüm bulan horlama duası sayesinde gece rahat bir uyku çekecek ve uyurken artık horlamayacaksınız. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur: Ey! uyumaya niyetlenen kimse yatağına uzan ve şöyle söyle

" Allah'ım (Celle Celaluhu) Nefsimin arzularını ancak Sana emanet ettim. Bütün benliğim ile sadece Sana yöneldim. Bütün işlerimi Sana emanet ettim. Sırtımı ise sadece Senin kudretine dayadım. Senin rahmetinden ümidim var. Gazabından da korkarım. Senin dergahından başka ne gidilebilecek bir yer var ne de güvenilir bir mekan vardır. Rabb'im ancak senin rahmetine sığınırım ve ancak Senden aman diliyorum. Rabbim gönderdiğin kitaba ( Kur'an-ı Kerim) ve gönderdiğin Peygambere (Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) imanımı ikrar ederim. " Bu duayı okuyan bir kişi gece rahat bir uyku çeker. Korkularından emin olur. Şayet gece ölürse fıtrat üzere bir mümin gibi ölür. Sabah kavuşursa hayır bulur. Gece rüyasında her türlü musibetten uzak olarak deliksiz bir uyku çeker. 

Horlama Duası : Allah'ım (Celle Celaluhu) yıldızlar söndüğü ve gözler kapandığı zaman Sen ise hayat sahibi olan, daimi duran ve tutansın. Seni ne bir uyku tutar neden bir uyuklama. Ey Hay olan Allah'ım (Celle Celaluhu) Kayyum olan Allah'ım (Celle Celaluhu) gecemi rahat kıl ve gözlerimi kapatıver. 
Bu duayı okuyan kişiler gece rahat bir uyku çeker ve horlamaz. Bu nedenle özellikle çocuklara ezberletilmesi yada çocuklar için okunması tavsiye edilmiştir. Ayrıca bu dua ile birlikte Ayet-el kürsü, yedi kere Fatiha suresi, üç kere İhlas suresi, üç Felak ve üç kere de Nas suresini okumak çok daha hayırlı ve etkilidir. Böylelikle uyku halinde iken her türlü kaza, bela ve musibetlerden korunarak rahat bir uyku çeker ve horlama sorunu ortadan kalkar. 
]]>
Horlama Testi https://www.horlama.gen.tr/horlama-testi.html Wed, 21 Nov 2018 13:34:40 +0000 Horlama testi, Horlama ve beraberinde gelen uyku apnesinin yetişkinlerde çok daha ciddi sorunlara yol açtığı, uyku apnesi hastalığı varsa, uykuda horlamalar arasında nefes birden kesiliyorsa uzun dönem neticeleri çok kötüd Horlama testi, Horlama ve beraberinde gelen uyku apnesinin yetişkinlerde çok daha ciddi sorunlara yol açtığı, uyku apnesi hastalığı varsa, uykuda horlamalar arasında nefes birden kesiliyorsa uzun dönem neticeleri çok kötüdür. Tedavi edilmediği sürece  kalpte kalıcı ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, uzun dönemde koroner kalp hastalıklarını arttırabilir. Bireyin her gece horlama ve nefes kesilmesi varsa bu ölüme yol açabilir. Bu bireylerin mutlaka uyku testi yaptırmaları ve tedaviye başlanmaları tavsiye edilmektedir.

Horlama testi: uyku testi (polisomnografi) bir uyku çalışmasıdır. Uyku anında yaşanan normal ve anormal hallerin tespit edilmesi ve klinik değerlendirilmesi yapılan bireyin tanısında faydalanılacak paremetrelerin kaydıdır. Polisomnografi çoğunlukla ağız ve burundan bireyin hava akışının izlenmesi, kan basıncı, kan oksijen seviyesi, EKG aktivitesi, beyin dalga hareketleri, göz hareketleri, solunum, kas ve bacaklarda hareket değişikliklerinin kaydını içerir.

Horlama testinde nelere bakılır:
 • Solunum sırasında akciğerlerin içinde ve dışında hava akışı
 • Vücut pozisyonu
 • Kan oksijen düzeyleri
 • Uykuda solunum durması ve oranı
 • Beyin dalgaları (EEG)
 • Kasların elektriksel aktivitesi
 • EKG ( kalp elektrosu)
 • Göz hareketi
Horlama testinin amacı nedir:

Polisomnografi, uyku bozukluklarında teşhis ve değerlendirilmeye yardımcı olmak için uygulanmaktadır. Uyku bozuklukları toplumda orta yaşlı ve yaşlı bireylerde yaygın bir hastalıktır. Bu testlerde bireyde tıkayıcı uyku hastalığının olup olmadığı araştırılır. Bu rahatsızlık yüksek sesle horlama ve gece nefes alamama, tıkanma (apneler) ile seyreder. Gündüzleri bireyin aşırı uykulu olma ve uyuklamasına sebep olabilir. Bu hastalığın ciddi ölümcül sonuçları sebebiyle uyku testi ile değerlendirilmesi gerekir. Polisomnografi ile değerlendirilen diğer hastalıklar narkolepsi, insanlar uyku ya da katapleksi uykuda ani saldırılar, felç ya da halüsinasyonlar gibi durumlardır. Polisomnografi genellikle bireyin uykuda kabuslar ve yatak ıslatması, konuşması, uyurgezerlik gibi uyku sırasında anormal davranışları veya hareketleri değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca, gecenin ortasında meydana gelen nöbet algılamak ya da değerlendirmek için kullanılabilir. Bu durumları hasta ve ailesi bunların farkında olması pek olası değildir.

Horlama testi nasıl yapılır: 

Polisomnografi hem evde hem de merkezinde yapılabilir. Merkezde yapılacak uyku testi için bireyden yatmadan yaklaşık 2 saat önce gelinmesi istenir. Normal uyku testi çoğunlukla gece boyunca yapılır. Çene, saçlı deri ve göz kapaklarınızın dış kenarında elektrotlar yerleştirilir ve tüm uyku boyunca yerinde kalması gereklidir. Uyanık gözler kapalıyken ve uyku esnasında elektrotlardan gelen sinyaller kaydedilir. Kalp hızı ve solunumu takip etmek ve kaydetmek için monitörler göğse eklenecektir. Solunumun durması ve sayısı ölçülecektir. Gece oksijenlenme miktarı, yüzeysel ve derin uyku dönemleri, uyku derinliği, horlama ve diğer pek çok parametre ölçümü yapılacaktır.

Horlama testi niçin yapılır: 

Uyku bozuklukları da dâhil olmak üzere, çoğunlukla, aşağıdaki şüpheli belirtiler varsa:
 • Gündüz uykululuk hali
 • Gürültülü horlama
 • Huzursuz uyku
 • Uykuda nefesin durması veya kesilmesi
Polisomnografi de teşhis için yapılan, Diğer uyku bozuklukları şunlardır:REM davranış bozukluğu
 • Periyodik bacak hareketleri bozukluğu; huzursuz bacak sendromu

Horlama testine nasıl hazırlanılır: Herhangi bir uyku ilacı alınmamalı, test öncesi alkol veya kafeinli içecekler içilmemelidir.

]]>
Bademcik Horlama Yapar Mı https://www.horlama.gen.tr/bademcik-horlama-yapar-mi.html Thu, 22 Nov 2018 03:43:04 +0000 Bademcik horlama Yapar mı, Horlama günümüzde iyice yaygınlaşan ve çoğu kişilerin korkulu rüyası haline gelen bir rahatsızlık türüdür. Horlamanın en büyük nedeni küçük dilin normalden fazla büyümesi ve burada bulunan ka Bademcik horlama Yapar mı, Horlama günümüzde iyice yaygınlaşan ve çoğu kişilerin korkulu rüyası haline gelen bir rahatsızlık türüdür. Horlamanın en büyük nedeni küçük dilin normalden fazla büyümesi ve burada bulunan kasların gerginliklerini kaybederek küçük dilin uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve burada küçük dilin titreşim yaratmasıdır. Çocuklarda ise görülen horlama bademcik rahatsızlığının belirtisidir. Görülen bütün horlamalar nefes borusunun tıkandığının ve hava yolunun daraldığının belirtisidir. Bu da uykuda solunumun durması ve nefessiz kalma gibi durumlar ile sonuçlanır.

Çeşitli bademcik rahatsızlıkları bademciklerin olduğundan daha büyük olması gibi durumlarda horlamanın görülme ihtimali çok yüksektir.
Bademcik ameliyatları ister çocuk, ister yetişkin herkesin başına gelebilecek bir ameliyattır. Bademcikler boğazın gerisinde ve her iki tarafında bulunan büyüklükleri kişiden kişiye değişebilen dokulardır. Dışarıdan alınan yiyecek ve içecekler ile ilk temasa geçen dokulardır. Vücudun savunma sistemleridir. Dışarıdan gelecek herhangi bir zararlı virüse karşı vücudumuzu korurlar. Yapılan araştırmalar da ise günümüzde bademciklerin yaşamımızın bir kaç yılı boyunca vücudumuzu koruduğunu diğer yıllarda çok fazla bu konuda etkili olmadıkları gözlenmiştir. Ayrıca bademcik ameliyatı olan çocuklar ile olmayan çocuklar karşılaştırıldığında istisnai durumlar hariç hastalıkla alakalı çok fazla bir fark gözükmemiştir.

Bademcik horlama Yapar mı

Bademciklerin büyük olması ve sürekli olarak şişmesi insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tarz hastalıkları olan kişiler bademcik ameliyatı olduktan sonra %90 gibi büyük bir kesimin yaşam kalitesi yükselmiştir. Sürekli şişen ve rahatsızlık veren bademcikler horlamaya yol açtığı için hem hastayı, hemde etrafındaki kişileri rahatsız eder. Aşırı derecede görülen horlamalar bir zaman sonra kişinin nefesinin durmasına hatta ölüm ile sonuçlanmasına neden olabilir. Bu yüzden erkenden tedbiri alınmalı ve gerekli tedavilerin olunması gerekir.
]]> Gebelikte Horlama https://www.horlama.gen.tr/gebelikte-horlama.html Thu, 22 Nov 2018 23:30:29 +0000 Gebelikte horlama; oldukça normal bir durumdur. Kimse horlama gibi bir şeyi kendisi ile bütünleştiremez ama değişik nedenlere bağlı olarak horlama meydana gelebilir. Normal hayatta hiç horlama nedir bilmeyen bayanlar hamilelik g Gebelikte horlama; oldukça normal bir durumdur. Kimse horlama gibi bir şeyi kendisi ile bütünleştiremez ama değişik nedenlere bağlı olarak horlama meydana gelebilir. Normal hayatta hiç horlama nedir bilmeyen bayanlar hamilelik gibi durumlarda böyle bir şeyle karşılaşabilir. Anne adayları o derin ve tatlı uykularını uyurken olan baba adaylarına olur. Ancak nedense anne adayları bir türlü horladıklarına ikna olmazlar. Özellikle de daha önce böyle bir şikayetleri söz konusu değilse bunun inandırıcılığı da olmaz. Hamilelikte horlama şikayeti yaşayan anne adaylarının bunu fark ettikleri andan itibaren bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Horlamanın nedenleri tespit edilmediği sürece etkin ve doğru bir tedaviye başlanamaz. 

Gebelikte horlama nasıl engellenebilir
 • Doktorunuza danışarak piyasada satılan horlama bantlarından istifade edebilirsiniz. 
 • Uyuduğunuz ortamın nem dengesinin korunması önemlidir. Bunun için peteklerde su kabı bulundurun ve soğuk buhar kullanın. 
 • Yüz yukarı yatıyorsanız yatış pozisyonunuzu değiştirin ve yastığınızı daha dik konuma getirin.
 • Kesinlikle alçak yastık kullanmayın.
Hamilelikte horlama nedenleri nelerdir
 • Horlamanın en temel sebebi burun tıkanıklığıdır. Herhangi bir nedene bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı halinde anne adayı burundan rahat nefes alamaz ve uyku anında yüz yukarı yatıyorsa iyice tıkanır. Burun tıkanıklığı gribal bir enfeksiyona bağlı olarak gelişebileceği gibi bazen de burunda et oluşumu ya da kemik eğriliğinden de kaynaklanabilir. Ayrıca gebelerde hormon dengesi tamamen değişir ve bu durum zamanla mukozanın şişmesi ile sonuçlanabilir. 
 • Anne adayları kilo almaya en meyilli insanlardandır. Eğer normal kilonun üzerinde bir kilo artışı yaşanmış ise bu durum nefes alıp vermeyi zorlaştırır ve anne adayı horlamaya başlayabilir. 
 • Bazı anne adaylarında hamilelik esnasında hamilelik şekeri adı verilen hastalık oluşabilir. Bu şeker hastalığın en belirgin belirtilerinden bir tanesi de horlamadır. 
 • Horlama uyku apnesi adı verilen durumdan kaynaklanıyor olabilir. Uyku apnesi yaşayan anne adayı bir süre yeterli oksijeni alamaz ve bu durum bebek için bir tehlikeye sebep olabilir. Bu nedenle asla ihmal edilmemelidir.
Gebelikte horlama tehlikeleri nelerdir
 • Gebelikte ileri boyutlarda yaşanan horlama preeklampsi adı verilen sağlık sorununa neden olabilir. Bu hastalık gebelik zehirlenmesi olarak da bilinir. Anne ve bebek sağlığını tehlikeye atan bir hastalık olduğundan horlamayı ciddiye alın.
 • Gebelikte horlama yaşayan anne adaylarının bebeğinde bazı gelişme gerilikleri görülebilir. Bu durumda eksik doğumlar yaşanabilir.
 • Ayrıca uyku apnesi gibi bir nedenle oluşan horlama sonucu bebeğin oksijen temini zorlaşabilir ve bu durum bebeğin anne karnında ölmesine sebep olabilir.
]]> Aşırı Horlama https://www.horlama.gen.tr/asiri-horlama.html Fri, 23 Nov 2018 19:25:24 +0000 Aşırı Horlama, nefes alma verme sırasında havanın dar bir yerden geçerken, etrafındaki yumuşak dokuların titreşimiyle meydana gelen rahatsız edici bir sestir. Aşırı horlama kimi kişiler tarafından bir hastalık olarak da Aşırı Horlama, nefes alma verme sırasında havanın dar bir yerden geçerken, etrafındaki yumuşak dokuların titreşimiyle meydana gelen rahatsız edici bir sestir. Aşırı horlama kimi kişiler tarafından bir hastalık olarak da görülebilir. Havanın geçtiği alan daraldıkça doğal olarak horlama şiddeti de artacaktır. Aşırı horlamayı meydana getiren darlık, bilinenin aksine sadece burundaki bir patoloji ile değil, üst solunum yollarının dil arkasında ve yutak etrafındaki bölümünün daralmasıyla bağlantılıdır. Horlayan kişi doğal olarak horlamasını hissetmez fakat aynı ortamda uyumak zorunda olan diğer bireyler bu durumdan aşırı rahatsızlık duyabilir. Bunun dışında aşırı horlama eşler arasında çok fazla sorun haline gelebilir. Özellikle erkekler kadınlara göre daha fazla horlar. Bunun sebebi kadın ve erkeklerdeki yağ bölgeleridir. Kadınlarda yağlanma genel de kalça ve basen bölgesinde olur, erkeklerde ise yağlanma genel de boyun ve çevresinde olduğu için erkekler kadınlara göre daha fazla horlar. Aşırı horlamanın birçok nedeni olabilir. İş hayatınızda ki yorgunluklar, yatış pozisyonunuz veya yağlarınız bunun sebebi olabilir.

Aşırı horlama nedenleri nelerdir
 • Havanın daha çok daralmasına neden olan boyun ve bel bölgesindeki yağlanmalar,
 • Gün içerinde çok fazla yorulmak ve tempolu bir gün geçirmek,
 • Burun bölgesinde yağlanmanın olması veya bir et parçasının olması,
 • Alkol ve sigara kullanmak,
 • Dikkatsiz ve düzensiz beslenmek,
 • Havanın daha çok daralmasına neden olacak şekilde yatmak.
Aşırı horlama kişilerde farklı şikayetleri de beraberinde getirir. Bu şikayetler;
 • Sabahları aşırı baş ağrısı şikayeti ile uyanma,
 • Her sabah yorgun bir şekilde uyanma,
 • Geceleri terleme ve ani soluksuz uyanışlar,
 • Gün içerisinde dalgınlık ve dikkatsizlik,
 • Cinsel istek de azalma ve performans kaybı,
 • Tansiyon ve kalp rahatsızlıkları,
 • Geceleri kabuslar görülmesi.
Aşırı horlama şikayeti olan kişilere bazı tavsiyeler verilebilir. Bunlar;
 • Yaşamlarının bir bölümüne mutlaka spor eklemek,
 • Uyku ilaçları ve sakinleştiriciler kullanmak,
 • Uyumadan önce alkol almamak ve gece çok geç saatlerde yemek yememek,
 • Aşırı yorucu aktivitelerden kaçınmak,
 • Geceleri sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı denemek.
Aşırı horlamada en temel konu bunun bir hastalık olduğunu kabul etmektir. Çoğu kişi bunu kabul etmez. Aşırı horlamayı tedavi edebilmek için önce tanı koyulması gerekiyor. Bunun yolu da doktora başvurmaktır. Aşırı horlayan bireyler çevresindeki kişileri çok rahatsız edeceği için öncelikle diğer bireylerin uyumasını beklemelidir yada aşırı horlama şikayetinden utanmadan kulak burun ve boğaz bölümlerine başvurup bunun nedenini öğrenip tedavi olmalıdır. Aşırı horlama bir alışkanlık değildir bir hastalıktır.

]]>
Hamilelikte Horlama https://www.horlama.gen.tr/hamilelikte-horlama.html Sat, 24 Nov 2018 02:07:39 +0000 Hamilelikte horlama; şikayeti pek çok anne adayının yaşadığı sıkıntılardan bir tanesidir. Anne olmanın zorluğu bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren başlamaktadır. Annelik çok büyük fedakarlık ister. Uyku esnas Hamilelikte horlama; şikayeti pek çok anne adayının yaşadığı sıkıntılardan bir tanesidir. Anne olmanın zorluğu bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren başlamaktadır. Annelik çok büyük fedakarlık ister. Uyku esnasında eskiden horlama yaşamayan anne adayları doğuma yaklaştıkça bu şikayeti sık sık yaşamaya başlarlar. Hamilelikte horlama birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bir durumdur. İnsanlar nedense kendilerine horlamayı yakıştıramazlar ve bu nedenle de onları asla horladıklarına ikna edemezsiniz. Özellikle gebelik gibi bir hassas dönem içerisinde bulunan anne adayları için bunu kabul etmek daha zordur. Bu durumda baba adaylarına bunu ispat etmenin tek yolu kalmaktadır. O yolda uykudayken video çekmektir. 

Hamilelikte horlama nedenleri nelerdir

Hamilelikte horlamanın birbirinden bağımsız birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin bilinmesi horlamanın sona erdirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte horlamanın temel nedenleri aşağıda sayılmaktadır. 
 • Horlamanın en bilinen sebebi burun deliklerinde herhangi bir nedenle meydana gelen tıkanmalardır. Burun delikleri tıkalı olduğunda anne adaylarının nefes alıp verme faaliyetleri de zorlaşır. Burunda tıkanmanın ise en bilinen sebebi burunda et büyümesi ya da burun eğriliğidir. Bazen grip ve nezle gibi hastalıklar da anne adayının horlamasını arttırabilir. 
 • Uyku apnesi adı verilen durum nedeniyle anne adayı uyurken birden nefes almakta zorlanır ve kendi horlama sesine uyanır. Uyku apnesi halinde bebeğin oksijen alamaması söz konusu olabilir. Bu nedenle çok sık tekrar eden uyku apneleri yaşanması halinde doktorunuza mutlaka danışın. 
 • Birçok anne adayı hamilelikte en az 10 kilo almaya aday bireylerdir. Eğer normal bir kilo ile hamilelik başlamış ise sorun olmayabilir. Fakat anne adayı önceden de kiloysa ve bu kiloya hamilelik kiloları da eklenirse nefes alıp vermek zorlaşır. Bu durumda hamileler horlama yaşamaya başlar.
 • Hamilelikte bazı hormonların salgı düzeylerinde değişiklik gerçekleşir. Buna bağlı olarak mukoza daha fazla büyüyebilir. Bu durumda gebelerde horlama yaşanmaya başlar.
Hamilelikte horlamayı azaltmak için neler yapılması gerekir
 • Gebelikte horlamayı ortadan kaldırabilmek için en kolay yapılması gereken şey yastık değişikliğidir. Özellikle yüksek yastıkla yatmaya özen gösterin ve yastığı çok fazla yatırmadan yatın. 
 • Eşinize horlama başladığında eğer yüz yukarı yatıyorsanız yan dönmeniz için sizi uyarmasını tembih edin. 
 • Eğer gribal bir hasatlığın etkisi ile horluyorsanız uyuduğunuz odanın nemi olmasını sağlayın. Bunun için odaya kaynamış su koyabilirsiniz. Kış mevsimindeyseniz de peteklere mutlaka su kabı takmayı ihmal etmeyiniz. 
 • Eğer horlama çok sesli ve sürekliyse mutlaka doktora gidiniz. Bazen altı üstü bir horlama demenin sonuçları ağır olabilir.
]]>
Burun Ameliyatı Sonrası Horlama https://www.horlama.gen.tr/burun-ameliyati-sonrasi-horlama.html Sat, 24 Nov 2018 08:27:31 +0000 Burun Ameliyatı Sonrası Horlama: Burun ameliyatları özellikle estetik ameliyatların yaygınlaşmasından kaynaklı olarak günümüzde en çok yapılan operasyonların başında yer almaktadır. Nitekim burunlar görevleri bakımınd Burun Ameliyatı Sonrası Horlama: Burun ameliyatları özellikle estetik ameliyatların yaygınlaşmasından kaynaklı olarak günümüzde en çok yapılan operasyonların başında yer almaktadır. Nitekim burunlar görevleri bakımından vücutta birçok organın düzenli çalışması için gerekli olan oksijenin bir nevi filtre görevi görerek vücuda alınmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı burun ameliyatlarında çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı çeşitlerde burun ameliyatları yapılmaktadır. Artık eskisi gibi burun ameliyatları kişiyi fazla yıpratmadan kısa süre ameliyatın etkisi yok olmaktadır. Her ne kadar kişiyi yıpratmamakta olsa da burunların yapısı gereği özellikle burun altı etlerde birçok damarı barındırdığından dolayı bu damarların zarar görmesinden dolayı kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bundan dolayı, burun ameliyatı yaptırmadan önce kişi çok iyi araştırmalı ve uzman doktor kontrolünde cerrahi operasyonu gerçekleştirmelidir. Belirtmiş olduğumuz damarların zarar görmesi demek burunların görevlerini yerine getirmemek demektir. Vücudun hava alış verişini tam olarak yerine getirilmediği takdirde horlama gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bundan dolayı bizde sizler için burun ameliyatı sonrası horlamanın nedenlerini ve dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Burun Ameliyatı Sonrası Horlama Nedeni

Burun ameliyatları estetik olabileceği gibi burun içeriğinde et fazlalığı gibi bir çok nedenlerden kaynaklı olarak yapılmaktadır.  Fakat dış kısımdan yapıldığından ve özellikle günümüzde lazer yöntemlerinin kullanılmasından dolayı burun altında olan et tabakasının üzerindeki damarların hasar görmesine neden olabilmektedir. Buda kişide daha önceden oluşmayan horlamaların başlanmasına neden olmaktadır. Horlama ameliyat sonrası önlemi alınmaz ve dikkat edilmediği takdirde kalıcı olabilmektedir. Nitekim pek kimse horlamayı önemsememektedir. Fakat horlama aslında vücudun gerekli olan oksijeni kısıtlı almasına neden olduğundan dolayı ilerleyen yıllarda kişide ciğer hastalıkları, kalk ve damar rahatsızlıkların baş göstermesine neden olmaktadır. Bundan dolayı burun ameliyatı sonrası mutlaka önlem alınmalı ve gerekli tedavinizi gerçekleştirmelisiniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Horlama Tedavisi Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ameliyat sonrası horlamaların gerçekleşmesi ilk 7-10 güne kadar gerçekleşmesi normal olarak görülmektedir. Nitekim dikkat etmeniz gereken bu süreçten sonra devam etmesi tehlikelidir. Burun ameliyatı sonrası horlamada damarlar ister istemez cerrahi müdahale sonucunda zarar görecektir. Fakat bu hasar kısa sürede geçmektedir. Aksi takdirde mutlaka en yakın hastaneye başvurarak gerekli tedavisi gerçekleşmelidir. Aynı zamanda sizde ameliyat sonrası özellikle soğuk havalarda dikkat etmelisiniz. Belirtmiş olduğumuz damarlar soğuklardan çok çabuk etkilenmekte ve kuru soğuklarla birlikte burunların nemlenmesini önlemekte buda ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır.
]]>
Geniz Eti Horlama https://www.horlama.gen.tr/geniz-eti-horlama.html Sun, 25 Nov 2018 00:00:23 +0000 Geniz Eti Horlama, vücudun savunma mekanizmalarından olan lenfoid sistemine ait bir organ olmaktadır. Geniz boşluğu ise, burunun arka kısmında yer alır. Burnun bu boşluğundan geçen hava geniz boşluğuna kadar ulaşır. Genizden ge Geniz Eti Horlama, vücudun savunma mekanizmalarından olan lenfoid sistemine ait bir organ olmaktadır. Geniz boşluğu ise, burunun arka kısmında yer alır. Burnun bu boşluğundan geçen hava geniz boşluğuna kadar ulaşır. Genizden geçen hava aşağı doğru boğaza kadar uzanır ve oradan da gırtlağa ve nefes borusuna kadar ulaşır. Geniz eti, girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahip olmaktadır. 

Geniz Eti Horlama Nedenleri 

Geniz Eti Horlama, Geniz eti sonradan oluşabildiği gibi insanın doğuştan genetik yapısından da kaynaklı bir durum olabilir. Sık sık geçirilen ateşli hastalıklar da geniz etinde tıkanmaya yol açarak horlamaya sebep olabilir. Bu nedenle geniz eti kapanması nedeni ile horlayan kişiler geceleri uyurken ağzı açık bir şekilde uyurken horlarlar. Nefes alıp vermede burundan zorlandıkları için nefesi ağız yolu ile alıp verirler. Ayrıca uyurken kaslar gevşer ve burundan hava geçiş alanları daralır. Uyurken geçen hava gevşek olan dokular içinden geçerken titreşime neden olur. Titreşim oluşturan bu durumda horlama dediğimiz bulguya sebep olur. Ayrıca aşırı kilolu olmak veya ideal kilonun üzerinde olmak da gece uyurken geniz etinde ki kasların daralmasına ve horlamaya sebep olur. En bilindik horlama nedenlerinden biri de aşırı yorgunluk ve uykusuzluktur. Vücut ağır yorgunluk ve stres altında iken verdiği ilk tepkilerden biri horlamadır. 

Geniz Eti Horlama Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Geniz Eti Horlama, Geniz eti ve horlama rahatsızlığı ağrılı ve ateşli hastalıklara, orta kulak iltihabına, orta kulak sıvısına, kulakta işitme azalmasına, orta kulak rahatsızlıklarına, gelişme ve büyüme geriliğine, çene kemiği bozukluğuna ve diş yapısının bozulmasına, uyku problemlerine, iştahsızlığa ve halsizliğe, solum yollarında problem yaşamaya ve nefes darlığı hastalığına neden olmaktadır. 

Geniz Eti Horlama Nasıl Tedavi Edilir

Geniz Eti Horlama, genellikle buruna kortizonlu sprey kullanılarak geniz eti horlama şikayeti olan kişinin şikayeti azaltılır. Kortizonlu spreyler hastalığı tümü ile ortadan kaldırmasa da kısmen de olsa yapılan bilimsel çalışmalar kortizonlu spreylerin geniz etinde hava geçişini rahat sağladığından horlamaya çözüm bulduğunu ve yararlı sonuç alındığını açıklamışlardır. Ancak kesin çözüm geniz etinin burundan alınmasıdır. Genel anestezi uygulanarak cerrahi müdahale ile ameliyat edilir. Herhangi bir enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınmadığı sürece ertesi gün taburcu olunur. Ancak geniz eti horlama, cerrahi müdahale sonrası az bir ihtimalde olsa tekrarlama ihtimali vardır. Ayrıca burnun anatomik yapısının bozulması da geniz eti ve horlamaya neden olmaktadır. Ayrıca alerjik nezle de geniz eti horlamaya neden olmaktadır. Geniz eti horlama şikayeti olan kişilerin tedavi ve endoskopik muayene sonucunda rahatsızlığın nedeni ortaya çıkarak doktor tarafından kişiye yönelik en doğru tedavi ve gerekir ise ameliyat şekli bulunup uygulanır.
]]>
Bebeklerde Horlama https://www.horlama.gen.tr/bebeklerde-horlama.html Sun, 25 Nov 2018 14:57:04 +0000 Bebeklerde Horlama, alışılmışın dışında sürekli olarak  horlama ve uykuda tıkanmalar olduğunda aileler endişe etmelidirler. Uyku apnesi veya üst solunum yolu direnç sendromu gibi, daha ciddi durumları yansıtabilir. Beb Bebeklerde Horlama, alışılmışın dışında sürekli olarak  horlama ve uykuda tıkanmalar olduğunda aileler endişe etmelidirler. Uyku apnesi veya üst solunum yolu direnç sendromu gibi, daha ciddi durumları yansıtabilir. Bebeklerde sürekli  horlama ya da uykuda tıkanmalar(Obstrüktif uyku apnesi) bir tür uyku bozukluğudur. Bebek gözlerini kapatıp uyku moduna geçtiği zaman  tam uyku moduna yani  derin uykuya giremez. Bu da uyku esnasında bebeğin nefesi ara ara,  kısmi ya da tamamen belirli saniyeler içinde bloke olur. Bu tıkanıklarının nedeni uyku esnasında üst solunum yolundaki bazı yapıların rahat hava geçişine müsaade etmemesinden kaynaklanır. Bebeklerde görülen bu tıkanıklıklar yetişkinlerde görülen uyku bozukluklarından biraz daha farklıdır. Bebeklerdeki durumun sebebi çok  açık ve bellidir.

Bebeklerde Horlama Nedenleri, Genellikle geniz eti, bademcik yapılarının solunum yolunu tıkayacak şekilde büyümesi bebekte horlama ve gece tıkanmalarına neden olmaktadır. Ebeveynler tarafından çok önemsenmeyen ve dikkate alınmayan bu durum aslında bebeği ciddi anlamda etkilemektedir. Bebeklerin hayatla ilgili sosyal, psikolojik ve gelişim yapılarını etkileyen bu durum düzeltilmediği takdirde ileride ciddi sorunlara neden olabilir. Gelişim yapısı etkilenirken, dolaylı olarak pek çok olumsuz etkiyle beraber daha dirençsiz ve enfeksiyon kapmaya açık hale gelirler. Muayeneden sonra kararsızlık söz konusuysa,  daha objektif veri sağlayabilecek araştırmalara yönelmelidir. Bu tetkiklerden en önemlisi polisomnografi (uyku testi) dır. Uyku testi başlı başına tecrübe kazanmış kişilerin gözetimi altında yapılmalıdır. Bu tür durumlarda hastalığı iyi bilen ve bu konuda uğraşan, horlama ve tıkanıklıkların tedavisinde veya cerrahisini ile uğraşan bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Görünme Yaşı Ve Olasılığı, Horlama ve tıkanma, bebeklerde en çok 1-9 yaş aralığında görülmektedir. Bu duruma bebekler arasında  % 6-13 oranında rastlanmaktadır. Uykuda horlama ve tıkanma ardından gece terlemeleri, nefes nefese kalma, ağzı açık uyuma, uyurken nefes darlığı, çok huzursuz uyku, yatakta dönmeler, alışılmadık pozisyonda uyumak, davranış bozuklukları gibi durumlar  görülür. Ayrıca çocuğun gün boyunca alışılmışın dışında, yorgun, agresif ya da hiperaktif olmasına veya okul performansının kötü olmasına neden olabilir. Uykudan uyandıktan sonra dahi uykululuk hali devam eder. Gün boyunca uykululuk devam eder.

Bebeklerde Horlama Ne Tür Sorunlara Neden Olur, Öğrenmede zorlanma ve davranışları  düzensiz hareketler, parçalanmış uyku sonucunda olabilir. Uyurgezerlik, Yatağını ıslatma, geç büyüme,  hormonal ve metabolik sorunlar, okulda tembellik, çok büyük ihtimalle uyku apnesi ile ilişkilidir. Yapılan yeni çalışmalar çocuklarda uyku bozuklukları ve obezite arasında güçlü bir ilişkiyi gözler önüne sermektedir. Horlama ve tıkanma yıllar sonra çocuğun yüz, çene veya kas fonksiyonunun yapısını etkileyerek büyük oranda bozulmasına neden olur. Daha erken yaşta kalp damar hastalıkları, diyabet  hastalığı gibi önemli sorunlara neden olabilmektedir. Son zamanlarda hiperaktivite bozukluğu olan bebeklerin ve çocukların önemli oranda nedeninin uyku apnesi olduğu gösterilmektedir. Uyku bozukluğu tedavi edilen bebeklerde hiperaktifliğin kaybolduğu gözlemlenmiştir.
]]>
Horlama İlacı https://www.horlama.gen.tr/horlama-ilaci.html Sun, 25 Nov 2018 22:06:25 +0000 Horlama İlacı, Birçok insanın üst solunum yollarını kuşatan horlamanın en sık nedeni olarak yumuşak damak ve küçük dilin normalden daha fazla büyümesi ve sarkması durumudur. Fakat burundan ve ses tellerine kadar Horlama İlacı, Birçok insanın üst solunum yollarını kuşatan horlamanın en sık nedeni olarak yumuşak damak ve küçük dilin normalden daha fazla büyümesi ve sarkması durumudur. Fakat burundan ve ses tellerine kadar üst solunum yollarını daraltan burun kemiğindeki eğrilik ve dilin büyük olması gibi nedenler horlamaya sebep olabiliyor. Çocuklarda ise horlama genellikle geniz eti ve bademcik ile ilgilidir. Horlama, nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuları etkileyen bir uyku rahatsızlığıdır. Bu sebeple darlık arttıkça doğal olarak horlama da şiddetlenir. Yani solunum yapıldığı zaman hava boğazdan geçer ve akciğerlere ulaşır. Hava boğazda iken yumuşak olur ve hareket eden yapılar içerisinden geçer. Bu yapılar yumuşak damak, küçük dil, bademcikler ve dildir. Bu yapılar uyanıkken etraflarını saran kaslar tarafından gergin olur ve hava yolu da açıktır. Uyku esnasında kaslar daha gevşektir, fakat hava yolu yine de açık kalır. Şayet boğazdaki yapılar çok geniş veya kaslar uykuda normalden fazla gevşerse, hava yolu kısmen bloke olur. 

Solunan hava da bu daralmış bölgeden geçerken boğazdaki dokular titreşir ve horlama sesinin çıkmasına sebep olur. Bu yüzden boğazı oluşturan yapılar hava pasajını bloke ettiği takdirde hava akımı durur. Bu duruma apne denilmektedir. Apne devam ettiği sürece vücuttaki oksijen miktarını düşürür. Böylece beyin uyanmayı sağlayarak kasların tekrar gerilmesini gerçekleştirir ve hava yolu açılır. Bu durumda burun tıkanıklığına sebep olan kıkırdak eğrilikleri veya burun etleri de horlamaya ve hatta apneye neden olabilir. Buna bağlı olarak horlamada önerilen ilaçların farklı mekanizmaları bulunur. Bunların bir kısmı solunumu aktive eden ilaçlardır. Bir kısmı ise uykuyu daha yüzeysel hale getiren ve horlamanın daha belirgin olduğu durumlarda ve kasların gevşediği zaman derin uykuyu kısaltan ilaçlardır. Yine lokal olarak boğazda kullanılan ve yağlanmayı sağlayarak sesi düşüren ilaçlar vardır. Ayrıca yapılan bir araştırmada maske tedavisi ile horlamayı kontrol altına alındığını kanıtlamıştır.

Horlama İlacı nelerdir

Puranox Spreyi: Doğal içeriği sayesinde bir doz ile boğazın gerisinde olan yumuşak dokunun sarkmasını önler, boğaz arkasındaki biriken jel kıvamındaki sıvıyı eritir, yutak ödemini ve farenjit halini iyileştirir. Ayrıca uzun süreli etkili olan bu ilaç, boğaz arkasındaki dokunun nemlenmesini sağlayıp, yumuşak damağa gerginlik kazandırır. Rahat nefes almayı sağlar ve horlamayı önler.

Isıtıcı ve nemlendirici: Burun hava kanallarını açar, daha rahat ve daha çok soluma sağlar. Horlamayı önlemeye yardımcı olur. Özellikle burun yanaklarını dışa doğru açar, burun hava kanalını genişletir ve hava akışını sağlar. Kullanıldığı sürece horlama, astım, alerji ve burun eti büyümesi gibi rahatsızlıklardan dolayı sıkıntı yaşayanların kullanımında olumlu sonuçları gözlenmiştir.

Ağız cihazları: Hastalarda horlama ve uyku apnesi tedavisinde kullanılır. Genelde alt çeneyi yada dili ön tarafta tutmayı sağlayan aparatlardır. Diğer bir tedavi ise, boğazı açık tutmak için tasarlanmış olan ağız cihazları kullanılmaktadır. Özellikle çene öne doğru getirilerek boğazı açmak için tasarlanmıştır. Bu cihazlar hastalarda horlamayı ve hafif tıkayıcı olan uyku apnesini engeller.]]>
Horlama Maskesi https://www.horlama.gen.tr/horlama-maskesi.html Mon, 26 Nov 2018 09:21:21 +0000 Horlama Maskesi; Horlama, nefes alma esnasında, havanın dar bir bölümden geçerken, etrafındaki yumuşak dokuların titreşimiyle meydana gelmekte olan sestir. Darlık fazlalaştıkça, doğal olarak horlama da şiddetini arttırmaktad Horlama Maskesi; Horlama, nefes alma esnasında, havanın dar bir bölümden geçerken, etrafındaki yumuşak dokuların titreşimiyle meydana gelmekte olan sestir. Darlık fazlalaştıkça, doğal olarak horlama da şiddetini arttırmaktadır. Horlamanın oluşmasına sebep olan darlık, bilinenin tersine, yalnızca burundaki bir sıkıntı ile değil, genel olarak, üst solunum yolunun dilin arka tarafında ve yutak etrafındaki bölümünün daralmasıyla alakalı bir durumdur.

Belirli bir seviyede horlama hastalığı olan ve ameliyatın yetersiz olacağı kişilerde, hava yolunun gece boyunca sürekli açık kalmasını sağlamak için CPAP adlı cihazı kullanılmalıdır. Bu cihaz havayı uzman kişi tarafından belirlenen bir basınçla, burun maskesi aracılığıyla hava yoluna iletip, kasların gece boyunca çökmesine engel olur. Hava yolunun açık kalmasının neticesinde, oksijen düşmelerine mani olunmuş olacaktır. Üst solunum yollarında oluşan daralmanın bu bölgedeki kas gücünün azalması ile başladığı, nefes alma sırasında oluşan negatif basınç ile hava yolu duvarlarının iç bölüme çekilmesinin kolaylaştığı ve böylece hava akımı direncinin ilerleyici bir şekilde artmasıyla, bu bölgede bir kapanma durumunun olduğu anlaşıldıktan sonra, bu daralmayı ortadan kaldırabilecek alternatif tedavi yolları araştırılmıştır. Üst solunum yollarına uygulanacak devamlı pozitif bir basıncın bu kapanmayı yok edebileceği düşüncesiyle, buruna takılan bir maske yardımıyla, horlamayı engelleme düşünülmüştür. Bu düşüncenin başarılı bir şekilde uygulanması neticesinde, 1981 sneesinden itibaren CPAP maske yöntemi hastalarda kullanılmaya başlamıştır.

Horlama maskesi genellikle cihazın sessiz bir şekilde çalışması, tercih olarak da, otomatik olması önerilmektedir. Birde rampa denilen bir mevzu bulunmaktadır. Uykuya dalmadan yaklaşık olarak yarım saat önce, hafif modda çalışması, daha rahat uyumayı sağlayacaktır. Maske genellikle hortumu ve kafa bandı ile birlikte, haftada bir kere yıkanarak temizlenmelidir. Yıkarken bebek şampuanı kullanılması önerilmektedir.

]]>
Horlama Aleti https://www.horlama.gen.tr/horlama-aleti.html Mon, 26 Nov 2018 23:34:29 +0000 Horlama Aleti, Horlama rahatsızlığı yaşayan insanların bazen burun içerisindeki beden gelişimi sırasında büyüyen geniz eti sebebiyle çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Horlayan bireyden çok yanında yatan veya aynı oday Horlama Aleti, Horlama rahatsızlığı yaşayan insanların bazen burun içerisindeki beden gelişimi sırasında büyüyen geniz eti sebebiyle çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Horlayan bireyden çok yanında yatan veya aynı odayı paylaştığı bireylere verilen rahatsızlıklara dönüşmektedir. Bu nedenle horlamaya alınacak önlemler başında çağımızın yeni teknolojisiyle üretilmiş cihazlar gelmektedir.

Horlama aleti, sayesinde horlama tedavisinde hem birey için hem de çevresindeki sevdiği insanlara oldukça yarar sağlamakta ve rahatça bir uyku geçirmesine neden olmaktadır. Günümüzde geliştirilen birçok yeni cihazlar sayesinde horlama rahatsızlığına belli zamanlar aralığında kati çözümlere götüren horlama tedavisi biçimleri bulunmuştur. Bunlardan biri olan horlama önleyici alet olarak bilinen burun aparatıdır.

Horlama aleti nedir: Horlama aleti, burunun içine takılan, burun hava yolunu genişleterek, burundan alınan nefesin daha az dirençle geçmesini sağlayan ve burun tıkanıklığı probleminin geçici çözümlerde kullanılan ürünlerdir. Horlama aleti, horlama tedavisinde de, cerrahi müdahale dışı geçici ve tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılabilmektedir. Horlamaya, horlama aleti ve diğer tedavi araçları tedavi amacıyla birlikte kullanılabilmektedir.

Horlama aleti nasıl kullanılır Horlama aleti çoğunlukla burun içerisine sokularak yerleştirilir. Çoğunlukla burun kanatlarını ve burun içerisindeki en dar havayolu bölgesi olan nazal valv bölgesini rahatlatmak amacıyla kullanılır. Horlama aleti kullananlar, çoğunlukla aparat takılıyken burun tıkanıklığının oldukça azaldığını ifade etmekteler. Bununla beraber, bu aparatlar uykuda dönerlerken, yastığa veya yatağa sürterek yerinden çıkarlar. Yalnızca geçici bir rahatlama sağlayabilirler.

Başarılı bir burun cerrahi müdahale kalıcı etkisini sağlayamazlar. Horlama sesi, en çok olarak yumuşak damak titreşimi ve daha az sıklıkla diğer hava yolu bölgelerde mukozal yüzeylerin titreşiminden kaynaklanır. Burun tıkanıklığına ilave olarak ağzı açık uyumaya ve hava yolunun daha fazla kapanmasına sebep olduğu gibi; burnun havayı nemlendirme, ısıtma, arıtma, basınçlandırma gibi görevlerin yapılamamasına bağlı olarak akciğerlerden, kana karışan oksijen miktarı da azalabilmektedir. Horlama ve uyku apnesi olan bir bireyde, mevcut burun tıkanıklığının tedavi edilmesi %25'e kadar şikayetleri azaltabilmektedir. Aparatın tek başına burun tıkanıklığının giderilmesi, daha aşağıda bulunan hava yolu bölgesinin titreşimini ortadan kaldırmaya yeterli olamayacaktır. Bunun dışında, horlama ve uyku apnesi olan bireylerin çoğu, sırtüstü uyumada daha çok hava yolu kapanacağından yan yatmak zorundadırlar. Horlama aleti, burun ucuna takılırlar ve yan yatan bireyde, tüm uyku boyunca, sabaha kadar bu aparatın burunda takılı kalması da zor bir olasılıktır. Bu aparatlar, burun kanatlarını dışa doğru açarak, valv bölgesini rahatlatmakta ve burun havayolu çapını arttırmaktadır.

Uyku apneli bireylerde burun tıkanıklığı yalnızca hastalığın daha şiddetlenmesine sebep olmaz; bununla birlikte uykuda oksijen tedavisi  alan bireylerde, bu cihazların maskelerinin kullanılmasında zorluk ve hasta uyumunda azalmaya sebep olabilmektedir. Uyku apnesi olan bireylerde, burun tıkanıklığına sebep olabilen nazal septum deviasyonu, burun eti büyümesi, allerjik rinit, nazal polip, kronik sinüzit gibi farkı hastalık ve durumların medikal veya cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.
]]>
Uyku Düzeni https://www.horlama.gen.tr/uyku-duzeni.html Tue, 27 Nov 2018 00:51:32 +0000 Uyku düzeni, kişinin yaşam kalitesi için sağlıklı, düzenli ve dengeli bir uyku sistemi oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü gece iyi bir uyku uyumak gün içinde dinlenmiş zinde bir vücut ve zinde olan bir beyin demektir. Uyku düzeni, kişinin yaşam kalitesi için sağlıklı, düzenli ve dengeli bir uyku sistemi oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü gece iyi bir uyku uyumak gün içinde dinlenmiş zinde bir vücut ve zinde olan bir beyin demektir. Uyku özellikle kişinin enerjisini topladığı, vücut organizmasının kendisini onardığı hatta rahatlıkla dinlenebildiği zaman dilimidir. Uyku kişinin zamanının 3'te 1'ni aldığı zaman dilimi olmasına rağmen aslında hem bedenen hem de ruhen dinlenebildiği en önemli evredir. Bireyin uykusuzluk yaşaması veya düzenli olarak bir uyku sisteminin olmaması günlük yaşamı içinde oldukça sıkıntılı problemlere sebep olabilmektedir. Özellikle gece uykusunu almamış bir kişi gün içerisinde gergin, yorgun, huzursuz, bitkin, stresli, verimsiz, mutsuz ve sıkıntılı olabilmektedir. 

Uyku düzeni, olmayan kişi hem sosyal yaşantısında hem de iş yaşantısında oldukça alıngan ve sinirlidir. Hatta çevresi ile uyumsuz olurken aynı zamanda bireysel başarısında da büyük düşüşler yaşayabilmektedir. Uyku düzeni kişinin yaşadığı sıkıntılar ve problemler aynı zamanda yaşantısı içerisinde sahip olduğu pek çok alışkanlıklar ile çok yakıdan ilgili olabilmektedir. Kişi sağlıklı bir uyku düzenini sağlayabilmek için günlük yaşantısında dikkat ederek gece düzenli bir uyku uyuyarak ve daha sonrasında verimli gün geçirmesi mümkündür.

Uyku Düzeni
Uyku düzeni, kişinin yatağı kesinlikle saatlerce televizyon izlemek, telefonda ya da bilgisayarda vakit geçirilmesi, yemek yenmesi, ders çalışılması, sohbet edilmesi için uygun değildir. Genellikle bu eylemler kişinin uykusunun kaçmasına sebep olduğu gibi, yatak kavramını da bozabilmektedir. Yatak sadece kişinin uyku uyuması için gerekli olan bir eşyadır. Kişi az ya da çok uyur ise düzenli uyku sistemi kurabilmek için mutlaka sabahları aynı saatte uyanmaya özen göstermelidir. Uyku düzeni olması için kişi akşamları mutlaka aynı saatte uyuması ilk zamanlarda sıkıntılı olacağı için sabahları aynı saatte kalkmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Uyku düzeninde, kişi sabahları aynı saatte kalkma sistemini ayarladıktan sonra akşamları yatış vaktini erken saate almak çok daha kolay olacaktır.Gece yatış vaktini bir önceki günden en az 15 dakika öne almak çok daha yararlı olacaktır. Ayrıca yetişkin bir insan için günlük 7-8 saat uyku yeterli gelmektedir. Akşamları uyku düzenini sağlamak için kendinizi rahatlatacak bir aktivite uygulayın. Mesela ılık süt içmek, bir duş alınması, uykudan önce kitap okumak ya da hafif bir müzik sizin daha rahat uykuya geçişiniz için faydalı olabilir. Mutlaka uykunuz geldiği zaman yatağa yatmalısınız, aksi halde uyumak için sağa sola dönerek uykunuzu açabilirsiniz. Kendinizi uyku düzeni sağladığınız zaman sabahları daha zinde ve mutlu uyanacaksınız. Bütün gününüz çok daha verimli ve güzel geçecektir.
]]>
Uyku Duası https://www.horlama.gen.tr/uyku-duasi.html Tue, 27 Nov 2018 19:16:11 +0000 Uyku Duası: Uykusuzluk problemi yaşayanlar için okuması önerilen dualardır. Kimi zaman  aşırı sıkıntı, stres gibi sebeplerden dolayı uyku problemleri yaşanabilmektedir. Yada kişilerde uyku uyuyamama gibi rahatsızlıkların Uyku Duası: Uykusuzluk problemi yaşayanlar için okuması önerilen dualardır. Kimi zaman  aşırı sıkıntı, stres gibi sebeplerden dolayı uyku problemleri yaşanabilmektedir. Yada kişilerde uyku uyuyamama gibi rahatsızlıkların bulunması kişi de tedavi dahi gerektirebilmektedir. Uyku problemi yaşayanlar aşağıdaki dualar sayesinde derin ve rahat bir uyku uyumaktadır. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu; Ey! uyumaya niyetlenen kimse yatağına uzan ve şöyle de: Allah’ ım, nefsimi Sana teslim ettim, bütün benliğim ile Sana yöneldim. İşlerimi sana emanet ettim, sırtımı Senin kudretine dayadım. Senin rahmetinden ümit varım, gazabından da korkuyorum. Senin dergahından başka ne iltica edebilecek bir yer var, ne de güvenilir bir mekan. Senin merhametine sığınıyor ve Senden aman diliyorum. Ve indirdiğin Kitap’ a, gönderdiğin Peygamber’ e (sav) imanımı ikrar ediyorum. Şayet bunu okuyan kişi gece ölecek olur ise, fıtrat üzere (mümince) ölmüş olur, eğer sabaha ererse, hayır bulur. Ashab'dan Zeyd b. Sabit r.a. uykusuzluğa tutulmuş ve bu hastalığından Efendimize bahis etmişti. Resulullah (sav) kendisine bu duayı okumasını tavsiye buyurdu. Zeyd b. Sabit r.a. dua yı okuyunca Allah-ü Teala kendisinden o hali giderip şifa verdi.

Uyku Duası: “Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hay-yün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, ya Hayyü ya Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.”

Uyku Duası Anlamı: Allah’ ım, yıldızlar söndü, gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, daima duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan Allah’ ım, Kayyum olan Allah’ ım, gecemi rahat kıl gözlerimi kapatıver.

Uyku Duası: Özellikle çocuklarda ve bebeklerde yaşanan gece korku ve uyuyamama gibi durumlarda, yatağın başucunda Kuran- ı Kerim bulundurmak ve Ayet-el Kür si okumak yanında taşımak da bebeklerin ve çocukların rahat uyumasını sağlayacak dualardandır. Ayet- el Kür si duasının saymakla bitmeyen faziletleri ve hikmeti  sayesinde, yetişkinlerin de mutlaka yatmadan evvel okumaları gereken bir duadır. Özellikle abdestli uyumak, sağ tarafa yatarak uyumak da sünnetler arasında yer almaktadır. Ayet- el Kür si duası ve anlamı ise şöyledir.

Uyku Duası

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih, ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi'şey'im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüs semâvâti vel'ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah'ın ismiyle.  Allah'dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, 
bütün varlıkları ayakta tutandır. O' nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki her şey O' onundur. O' nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O' nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O' nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

]]>
Uyku Apnesi https://www.horlama.gen.tr/uyku-apnesi.html Wed, 28 Nov 2018 07:51:59 +0000 Uyku apnesi, uykuda solunumun durmasından kaynaklanan uyku düzensizliği sorunuyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Uyku sırasında nefes alma en az 20 saniye kadar normal değerlerin altında olursa, bu uyku apnesi olarak tanımlan Uyku apnesi, uykuda solunumun durmasından kaynaklanan uyku düzensizliği sorunuyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Uyku sırasında nefes alma en az 20 saniye kadar normal değerlerin altında olursa, bu uyku apnesi olarak tanımlanır. Bu durumda kanda oksijen miktarı azalmakta, karbondioksit miktarı da artmaktadır. Uyku apnesinin nedeni sindirim sisteminde meydana gelen bir sorundan kaynaklanabileceği gibi, solunum sisteminde oluşan bir tıkanıklıktan da meydana gelebilir. Bazen de her iki etken apnenin oluşma sebebi olabilir. Apneyle birlikte aşırı asabiyet, horlama, sabahları uykudan baş ağrısı ile kalkma, konsantrasyon eksikliği gibi belirtilerde görülebilir. Bu tür sorunları yaşayanlar hemen önlem almalıdır. Aksi halde kişinin ölümle karşılaşması söz konusu olabilir. Hastaların pek çoğu bu sorunu önemsemediğinden ya da bu etkileri fark etmediğinden tedavi olmazlar. Uykudan solunum durmasının defalarca tekrarlaması ya da solumun azalması çoğu zaman hasta yakınları tarafından fark edilmektedir. Uyku apnesi son derece sinsi bir rahatsızlıktır ve acilen tedavisi yapılmalıdır. Tedavinin yapılmaması halinde kalp atışlarında düzensizlik, felç ve kalp krizi gibi sorunlar yaşanabilir. Kişiler günlük yaşamlarında verimsiz, dikkatsiz olduklarından, bu durum kazalara sebebiyet verebilir ya da sosyal yaşamda sorunlar yaşanmasına yol açabilir.

Hamilelikte Uyku Problemi
Uyku apnesi kimlerde görülür

Toplumda yaygın bir rahatsızlık olan uyku apnesi, erkeklerde, erişkin kişilerde, horlama sorunu olanlarda, kadınlarda, çocuklarda ve yaşlılarda görülebilir. Yani her yaştan, her cinsiyetten kişiyi etkisine alabilir. Fakat erkekleri biraz daha fazla etkileyebilir. Çocuklarda daha çok bademcik ve geniz eti sorunlarından kaynaklanabilir. Sigara içenlerde, alkol alanlarda, kısa boyunlu kişilerde, kilosu fazla olanlarda, kas gevşetici ve sakinleştirici ilaç alanlarda, alt çenesi gelişmemiş olanlarda uyku apnesi görülme olasılığı daha yüksek olur.

Uyku apnesi belirtileri

Düzensiz solunum: Apnenin en önemli belirtisi uykuda solunum duraklaması, iç çekmeler ve horlamadır. Bu solunum düzensizlikleri sağlıklı kişilerdeki horlamadan farklıdır. Normal olarak kişiler sırt üstü yatarken horlarken, uyku apnesi olanlar uykuda her pozisyonda horlar. Uykuda sürekli el, kol hareketleri yaparak, huzursuzluklarını belli ederler.

Uykuda solunum durması: Rahatsızlığı olan kişilerde uzun süreli solunum durması, en önemli belirtiler arasındadır. Bu süreç bazen dakikalarca devam edebilir. Sonuçta oksijen yetmezliği ve uyku düzensizliği problemleri yaşanır.

Gündüz aşırı uyku isteği: Geceleri uykusunu alamayan kişiler, gündüz yorgunluktan sürekli uyku halinde olurlar. Özellikle araç kullanmak zorunda olanlar için, bu durum risk oluşturur. Uyku apnesi olanlar diğerlerine göre 8 kat fazla kaza yapma riski taşırlar. Yorgunluk hissi ve konsantrasyon bozukluğu ortaya çıkar.

Uyku Apnesi
Diğer belirtiler: Yukarıdaki belirtilerden başka bacaklarda şişme, idrarın koyu renkte olması, uykuda terleme, mide yanması, göğüste sıkışıklık hissi görülebilir.

Uyku apnesi tanısı, tedavisi nasıl olur

Uyku apnesi tanısı hastalara laboratuvarda yapılan uyku çalışması adı verilen tetkikle konur. Poligrafik tetkik denilen incelemeyle hastaya kesin tanı konulabilir. Bu tetkik sırasında uykudaki parametreler kaydedilir. Uyku kalitesi, beyin aktivitesi, uyku yapısı ve uyku bozuklukları test sayesinde belirlenebilir. Uykudaki solunum hareketleri, oksijen miktarı, EKG kayıtları kalp atım ritmi ve vücut fonksiyonları değerlendirilir. Gerekiyorsa alınan sonuçlara göre, acilen tedavi programı yapılır.

]]> Hamilelikte Uyku Problemi https://www.horlama.gen.tr/hamilelikte-uyku-problemi.html Wed, 28 Nov 2018 16:36:11 +0000 Hamilelikte Uyku Problemi, Her anne adayı hamileliğin belli aylarında uyku problemi yaşarlar. Anne adaylarının ortak sıkıntılarından biridir. Doğuma yakın aylarda bebeğin gelişmesinin verdiği baskıdan dolayı anne adayları uy Hamilelikte Uyku Problemi, Her anne adayı hamileliğin belli aylarında uyku problemi yaşarlar. Anne adaylarının ortak sıkıntılarından biridir. Doğuma yakın aylarda bebeğin gelişmesinin verdiği baskıdan dolayı anne adayları uykusuz kalabiliyor. İlk üç ayda ise, hormon değişikliğinde dolayı uyku esnasın da rahatsızlık olabilir. Doğum korkusu da uykusuzluk sebeplerindendir. Herkesin uyku düzeni farklıdır fakat tüm anne adaylarının ortak noktalarından biri dediğim gibi uykusuzluktur. çünkü hamilelikte vücutta ciddi anlamda değişiklikler görülür ve bu değişiklikler anne adaylarını psikolojik olarak etkiler. Hamilelikte yaşanan uykusuzlukların bir çok nedeni var ama sonuç her zaman aynıdır. Yorgunluk, stres, doğum korkusu gibi..

Hamilelikte Uyku Problemi
Son Üç Ayda Uykusuzluk

Hamileliğin son dönemlerinde rastlanan sorun uykuya dalamama, yada uyuyup tekrar uyanma, kesintili uyku hali biçiminde ortaya çıkar. Doktorlarımızın neredeyse hepsi vücudun dengesinin değiştiği  için bu sorunun ortaya çıktığını söylüyor. Haliyle kasık ve bel ağrılarına sık rastlanıyor. Bacaklarda görülen ödem sinirlere bağlı kramplara yol açtığı için uykunun bölünmesine sebep oluyor. Anne adaylarının biraz daha rahat uyuyabilmeleri için doktorlarımız sol tarafa yatmalarını tavsiye ediyorlar. Ne kadar tedbir alınsa da anne adayları mutlaka uyku problemi yaşıyorlar. Bunu biraz daha azaltmak için doktorlarınız söylediklerini muhakkak yapınız.
]]> Uyku Apne Sendromu https://www.horlama.gen.tr/uyku-apne-sendromu.html Thu, 29 Nov 2018 15:23:32 +0000 Uyku Apne Sendromu, en önemli belirtilerinden biri horlama olan, gece uyku sırasında olan apnelerle karakterize bir hastalıktır. Apne, solumumun 10 saniye veya üzerinde bir süre boyunca durmasıdır. Uyku apne sendromu olan kişilerde Uyku Apne Sendromu, en önemli belirtilerinden biri horlama olan, gece uyku sırasında olan apnelerle karakterize bir hastalıktır. Apne, solumumun 10 saniye veya üzerinde bir süre boyunca durmasıdır. Uyku apne sendromu olan kişilerde gece uyku sırasında apneler görülür. Uyku apne sendromu daha çok obez insanlarda görülür. Erkeklerde daha sıktır. Bu rahatsızlık sadece horlama ve uyku apneleri olarak algılanmamalıdır. Bu apneler kişide uyku sağlığını bozar ve rahat bir uyku almasını engeller. Dolayısıyla uyku apne sendromu olan kişilerde gün içerisinde de bu rahatsızlığın getirdiği büyük problemler olmaktadır. Bunun yanı sıra uyku esnasında olan bu apneler kandaki oksijen miktarında düşmeye neden olur. Bu hipoksi durumu kalbin atım sayısında değişikliklere neden olur. Uyku apne sendromu olan kişilerde aritmiler ve myokard infarktüsü(kalp krizi) gelişme riski artar. Bu da uyku sırasında ölümlerin olmasıyla sonuçlanır. Uyku apne sendromu olan kişiler gün içerisinde çok fazla uyuklama yaşayabilir. Özellikle dikkat gerektiren işlerde çalışan kişilerde bu durum cok ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Mesela gün içerisinde araç kullanımı sırasında uykuya dalan kişiler trafik kazalarına neden olmaktadır. Meslek hayatında, okul hayatında başarısızlıklar, odaklanma problemleri ortaya çıkar. 

Uyku Apne Sendromu
Uyku apne sendromu için bazı risk faktörleri vardır. Bunlardan bazıları obezite, erkek cinsiyet, genetik, anatomik bozukluklar, burun tıkanıklığı yapacak lezyonların varlığı, hava yolu darlığı ve yatış pozisyonudur. Uyku apne sendromunun 3 tane kardinal bulgusu vardır. Bunlar; gece tanıklı apne, horlama ve gündüz aşırı uyku hali-uyuklamadır. Bu belirtileri olan kişilerde uyku apne sendromunun kesin tanısını koymak için polisomnografi denilen tanı yöntemi kullanılır. Bu yöntemle tanı konulduktan sonra hastanın durumuna göre uygun olan tedavi yöntemi uygulanır. Uyku apne sendromunda kullanılan tedavi yöntemleri; medikal tedavi, ağız içi araç, CPAP,BPAP ve cerrahi yöntemlerdir. 

]]>
Uyku Bozukluğu https://www.horlama.gen.tr/uyku-bozuklugu.html Thu, 29 Nov 2018 16:44:31 +0000 Uyku Bozukluğu,Kimileri yaşamlarının bir döneminde uykusuzluktan şikayetçi olur. Toplumun yaklaşık üçte birinde bir yıl içinde, en az bir kez uykusuzluk dönemi yaşanmaktadır. Uykusuzluk tıbbi, sosyal, ek
Uyku Bozukluğu,

Kimileri yaşamlarının bir döneminde uykusuzluktan şikayetçi olur. Toplumun yaklaşık üçte birinde bir yıl içinde, en az bir kez uykusuzluk dönemi yaşanmaktadır. Uykusuzluk tıbbi, sosyal, ekonomik ve psikolojik önemli sonuçları olan bir uyku problemidir.

Uyku bozukluğu denilen sorun kişinin sadece uyuduğu süreyle ilgili değildir. Burada önemli olan uykunun kalitesidir. Uyumada sorun yaşamayan kişiler, sabahları uyandığında kendisini dinlenmemiş hissederek kalkar. Uykusuzluk, uykuya dalma zorluğu, geceleri sık sık uyanmalar veya sabah erkenden uyanıp tekrar uykuya dalamama şeklinde olabilir. Gençler daha çok uykuya dalma zorluğu yaşarken yaşlılarda ise diğer ikisi daha sık ortaya çıkar. Depresyon, yaşam olayları, yaşam değişiklikleri, stres kaynaklı etkenler gibi birçok sebep uykusuzluğu alevlendirebilir. Uykusuzluk genelde birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılabilir. Birincil uykusuzluk genellikle çevresel etkenlere veya kişinin zihinsel süreçlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Çevresel etkenler arasında ışık, gürültü ve ses sayılabilir. İkincil uykusuzlukta ise sağlık sorunları,  alkol, ilaçlar, ağrı veya psikiyatrik bozukluklardır. Uykusuzluk kişide huzursuzluğa, depresyona,  gerginliğe, cinsel performansta azalmaya, günlük yaşantıda istenmeyen kazalara ve yorgunluğa neden olabilir.

Birincil uykusuzlukta kişide uyuyamayacağına dair olumsuz şartlanmalar vardır. Kişi uyku vakti gelince, yatağa yatmadan “yine uyuyamayacağını” düşünmeye başlar. Bu belirgin bir huzursuzluğa neden olur. Bu huzursuzluk sebebiyle kişinin uykusu kaçar ve sonuç olarak kişinin bir türlü kıramadığı bir kısır döngü ortaya çıkar. Bu durumda profesyonel bir yardım kaçınılmazdır. Uykusuzluk kadınlarda daha yaygın görülür. Menopoz, hamilelik, adet dönemi bu yaygınlığa neden olan etkenlerdir.

Uyku bozukluğu, tanısı kolay olan bir uyku problemidir. Genellikle uyku laboratuarında uyku çalışmaları yapılmaya ihtiyaç duyulmaz. Özellikle kişide horlama, gece uykusuzluğa karşın gündüz uykulu olma hali, uykuda bacak hareketleri veya uykuda bölünmelere sebep olan başka durumlar var ise uyku laboratuarı tetkiki gereklidir.

Uyku Bozukluğu

Uyku bozukluğunun tedavisinde birden fazla yaklaşım vardır. İlaçlar genellikle kısa süreli durumlarda önerilir ancak bu ilaçlar kısa süreli kullanılmalıdırlar. Belirgin huzursuzluk veya depresyon varsa antidepresan ya da bunalım giderici ilaçlar yardımcı olabilir. Uzun süreli uykusuzluk hallerinde ilaçlar, özellikle yeşil reçete ile verilenler, faydalı değildir tam tersine zararlıdır. Bu durumlarda ilaçlara bağlı yan etkiler, ilaca karşı bağımlılık gelişebilir. Özellikle uzun süreli uyku bozukluğu tedavileri için davranışsal ve bilişsel yaklaşımlar oldukça faydalıdır. Yapılandırılmış uyku hijyeni, relaksasyon uygulamaları, uyku kısıtlaması başarılı yöntemlerdir. Bu yöntemlerin uygulaması ile ilgili bir uzmandan yardım almak gerekir.

Nedenleri Nelerdir

Kafein, uyuşturucu yada alkol. Kahve, çay, kola içildiğinde veya çikolata yenildiğinde özellikle de çok fazla tüketildiğinde. Eğer uyku konusunda hassasiyeti olan birisi iseniz, çok az kafein bile uykunuzu kaçırır veya yatmadan önce sigara içiyorsanız, soğuk algınlığı ilacı, burun tıkanıklığını azaltıcı reçetesiz ilaçlar, diyet hapları,bronşit ilacı kullanıyorsanız. Uyku ilaçları ve alkol kullanımı bazen uykunuzu getirir, fakat uykusuzluğu yeniden gündeme getirir. Çünkü vücut uyuyabilmek için uyku ilaçlarına ve alkole alışır. 

]]>
Uyku Eğitimi https://www.horlama.gen.tr/uyku-egitimi.html Fri, 30 Nov 2018 13:39:24 +0000 Uyku eğitimi, bebek için uyku eğitimi anne ve babaların en sık olarak kullandıkları kavramlardan birisidir. Uyku eğitiminin amacı ebeveynlerin bebeklerini sallamadan, kucaklarında taşımadan, annesini emmeden ya da başka destekler Uyku eğitimi, bebek için uyku eğitimi anne ve babaların en sık olarak kullandıkları kavramlardan birisidir. Uyku eğitiminin amacı ebeveynlerin bebeklerini sallamadan, kucaklarında taşımadan, annesini emmeden ya da başka desteklere ihtiyaç duyulmadan bebeklerin kendi kendilerine kolaylıkla uyuyabilmelerini öğretmeyi güden bir sistemdir. Uyku eğitimindeki temel mantık ise, bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesinin beceri olduğudur. Aynı zamanda anne ve babalar uyku eğitimini bebeklerine erken dönemlerinde öğrenmeleri sağlanmaktadır. 

Uyku eğitimi, bebek hangi koşullar eşliğinde uykuya dalmış ise, yine aynı şekilde uyandığında yeniden uykuya devam etmesi için aynı koşulları ön görmektedir. Aslında bu uyku koşulları yetişkinler içinde aynı kurallarda geçerlilik göstermektedir. Mesela annesini emerek uyuyan bebek daha sonra beşiğe yatırılıyor ise, gece uykudan uyandıktan sonra annesinin kucağının yerine kendini beşiğin içinde bulduğu için ağlamaya başlayacaktır. Bu durum sonrasında anne mutlaka bebeğini kucağına alarak emzirecek ve bebek bu şekilde uykuya dalacaktır. Çoğunlukla bebeğin kendi kendine uyuma becerisi, özellikle bebeğin uykusunun daha uzun süreli olması ve kesintisiz bir şekilde uyumasını sağlayan en önemli olan etkenlerden bir tanesidir. Genel olarak anne ve babalar her zaman çocuklarının hayatı ile ilgili pek çok beceriyi kendi başlarına yapmaları için çalışıyorlarsa, uyku eğitiminde de kararlılık ve sabır ile bebeğin kendi başına uyuma becerisini de kesinlikle kazandırabilirler. 

Uyku Eğitimi
Uyku eğitiminin aşamaları,
 • İlk üç ay, ilk önce bebek yeni doğduğu için düzenli bir uyku sistemi bebekten beklenemez. Bunun için yeni doğan bebek için uyku programı ya da uyku eğitimini empoze edilmesi gerekmektedir. Çoğunlukla bebekler 3 aylık olan kadar gün içerisinde yaklaşık olarak 17 ile 18 saat arasında uyku süreleri vardır. Özellikle anne mutlaka gündüz bebeği ile konuşmalı ve oynayarak zaman geçirmelidir. Gece olduğu zaman mutlak ışıklar iyice kısılmalı ve ilgisini çekebilecek herhangi bir ses ile dış uyaranlardan uzak tutulan bir ortamda olmalıdır. Yaklaşık olarak 6 hafta sonunda bebeğinizde düzenli bir şekilde uyuma rutini kurabilirsiniz. Mesela bebeği yatırmadan önce yıkayabilir, kitap okunabilir ya da yatırmadan önce anne onu besleyebilir.
 • 4 ile 6 ay, bu ay arasında genellikle bebek artık kendi odasında tek başına uykuya dalmayı öğrenmiş olmalıdır. Eğer bebek bu aya kadar tek başına uyuma alışkanlığı kazanmamış ise mutlaka 4-5 yaşına kadar anne ve babası ile aynı odayı paylaşarak uyumak isteyecektir. Bunun için karnı tok, susamamış, altı temiz olan bir bebeğin her ağladığında annenin müdahale etmesi aslında doğru bir davranış değildir. Bebek uykudan uyandığı zaman anne ya da baba tarafından her defasında kucağa alınmayacağını öğrenmeli ve tek başına yeniden uykuya dalmasını öğrenmesi gerekmektedir. 
 • 9- 12 ay, çoğunlukla bu aylarda yatağına yatırılan ve ağlama krizlerine giren, hatta gece boyunca da aralıklı olarak şiddetli bir şekilde ağlayan ve annesinin yanında olmak isteyen bebeklerle oldukça sık karşılaşılmaktadır. Bu durum genellikle 9 ile 12 ay arasında geceleri sık uyanmaları ve tek başlarına uyumakta zorlandıkları dönemdir. Bunun sebebi ise bu dönemde bebekler çoğunlukla terk edilme korkusu yaşadıkları için sürekli anne ve babadan ilgi görmek istemektedir. Bebek bu aylarda sıkça rüya gördüğü için derin uykuya dalamazlar ve gece boyunca sıklıkla uykudan uyanırlar. Ayrıca bu ay arasında bebekler diş çıkarmaya başladığı için geceleri ağrıdan dolayı sıkça uyanırlar. Uyku eğitimine başlanmadan önce mutlaka bebeğin uykusunu olumsuz olarak etkileyecek sıkıntılardan uzak tutulmalıdır. Seçilen uyku programını nasıl uygulanılacağı konusunda bazen esnek olunabilir ve bu durumda bebeğin vereceği tepki dikkatlice gözlenmelidir.
]]>
Uyku Hastalığı https://www.horlama.gen.tr/uyku-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 12:44:37 +0000 Uyku rahatsızlığı, uykunun normal düzeni dışında başka bir deyişle gecelere nazaran gündüzleri fazla derecede uykuya eğilimli olma belirtisiyle karakterize olmuş nörolojik bir meseledir. Bunun için tıpta narkolepsi adı v Uyku rahatsızlığı, uykunun normal düzeni dışında başka bir deyişle gecelere nazaran gündüzleri fazla derecede uykuya eğilimli olma belirtisiyle karakterize olmuş nörolojik bir meseledir. Bunun için tıpta narkolepsi adı verilir. Bu rahatsızlığın devamında hasta olanlarda uyku felci, katapleksi ile halüsinasyonlar benzeri sorunlar meydana çıkabilir. Kritik sıhhat problemlerine sebep olabilen hastalığın bulguları, diğer sağlık problemleriyle ve yüklü iş yaşamının getirdiği meselelerle ilişkilendirildiğinden pek ciddiye alınmaz. İnsanlar gündüz uyumalarını, tv seyrederken uyuya kalmalarını, iş yerinde uyuklamaları normal bir tutum olarak kabul ederler. Bunların bir rahatsızlık olarak kabul edilebileceğini düşünmezler. Bireylerin normal vakitlerde içinde bulunduğu yorgunlukla, bu uyku halini birbirine karıştırmamaları gerekir. Dinlenmeyle geçecek olan bu fizyolojik yorgunluğa cevap, bu rahatsızlıkta bireylerin birdenbire gelen uyku isteğine direnememesi, kısa sürelide olsa uykuya yatması karakterizedir. Bu uykuda birey kendini dinlenmiş olarak hissetmekte, fakat bir süre sonra yine uyuma talebi doğmaktadır. Bunun rahatsızlık olarak tanımlanabilmesi için, kişilerin gece uyudukları uykudan dinlenmiş olarak uyanmaları ve gündüz hiçbir zaman uyku gereksinimi duymamaları gerekir. Bu rahatsızlık esnasında gündüz hissedilen fazla uyku uyuma talebi karşı koyulamaz biçimde yaşanır. Bu durum araç kullanırken veya insanlarla birlikteyken bir anda yersiz bir biçimde birdenbire gelişebilir.

Uyku hastalığının bulguları nedir
Uyku hastalığının en belirgin özelliği, hastanın gece süresince yeterli uyumasına karşın, zaman içerisinde fazla bir biçimde ve karşı konulmaz uyku isteğinin doğmasıdır. Bu hastalar olmadık vakitlerde ve yerlerde birdenbire uykuya dalabilir ve insanları şaşırtabilir. Vazgeçilmez uyku eğilimleri yer alan hastalar, bunu gün içerisinde bir kaç kez yaşayabilir. Kısa müddetli uykulardan sonra, hasta kendini dinlenmiş olarak hisseder, daha sonra yine benzer döngüyü yaşar. Gece uyku esnasında bu bireylerin sıkça uyandıkları izlenmiştir. Tedavi edilmediği halde hasta olanlarda zaman içerisinde diğer uyku bozuklukları görülebilir. Bunların içerisinde halüsinasyonlar, katapleksi ile uyku felci en bilinenleri olarak sayılır. Bu bulguları yaşayanlar, toplumsal hayatları içerisinde sıkıntılarla karşılaşır ve hayatları kısıtlanabilir. Hastaların bunları yaşamasında mevsim şartlarının bir tesiri olmadığından, her koşulda, her sürede ve her şartta uykuya dalabilirler.

Uyku Hastalığı
Uyku hastalığının tesirleri nelerdir
Uyku çabuk göz hareketlerinin yapıldığı REM uykusu ve Non REM uykusundan meydana çıkar. Uyku durumu dışında itinalı olarak ritim verici beyin dalgaları, uyku esnasında yavaşlayıp düzensizleşir. Uykuya yattıktan sonra 1/2 saat ile bir saat içinde beyin dalgaları etkin hale geçer. Bu süreç uykuda REM halinin yaşandığı aşamadır. Bu aşamada hatırlanabilir özelliği yer alan rüyalar görülür. Normal uyku ise Non REM ile başlar. Uyku rahatsızlığı yer alan kişilerde ise uyku doğruca REM uykusuyla başlamaktadır. Gece yattıklarında derin bir uyku uyuyamazlar. Genellikle hatırlayamadıkları kâbuslar ve ürkütücü rüyalar görürler. Belirgin biçimde gündüz saatlerinde birdenbire uykuya dalarlar.

Uyku hastalığının sebepleri nelerdir
Bu hastalığın sebepleri kesin ve tam olarak olarak bilinmemektedir. Fakat kalıtımsal olarak yaşanan bir rahatsızlık olarak meydana geldiği düşünülmektedir. Yapılmış olan bir takım araştırmalarda bağışıklık sistemiyle ilişkili bir rahatsızlık olarak meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar esnasında bağışıklık sisteminin bizzat beyin dokularını başka bir doku olarak algıladığı belirlenmiştir. Uykuya yatmadan önce halsizlik, yorgunluk, titreme benzeri sorunlar da görülebilir. 
]]>
Uyku https://www.horlama.gen.tr/uyku.html Sat, 01 Dec 2018 21:42:30 +0000 Uyku,Canlılar için dinlenmenin en doğal ve konforlu biçimi uykudur, çoğu canlı türünde başta insanlar olmak üzere, kanatlı hayvanlarda, balıklarda ve memeliler de gözlemlenen canlı organizmanın gerektiği gibi çalışma Uyku,
Canlılar için dinlenmenin en doğal ve konforlu biçimi uykudur, çoğu canlı türünde başta insanlar olmak üzere, kanatlı hayvanlarda, balıklarda ve memeliler de gözlemlenen canlı organizmanın gerektiği gibi çalışması için şart olan bir canlı davranışıdır, uyku tam anlamıyla baygınlık, şuursuzluk hali değildir, baygınlık ve şuursuzluk haline maruz kalan canlı zaman kavramını yitirirken, uyku uyuyan canlı için zaman kavramı halen etkindir, örneğin bayılan bir insan kendine geldiğinde ne oldu bana ben nerdeyim, ne kadardır böyleyim derken, uykudan uyanan insan hangi halde uyuduğunu, ne kadar uyuduğunu, hatta kimi özel yetenekli insanlar uyumadan önce uyuması gereken süreyi aklında tutarak belirlediği süre sonunda uyanabilmektedir. 

Uykunun bedenimize etkileri,
İnsanlarda yeterli uyku alınamaması asabiyet, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi sağlık psikolojik sorunlara yol açarken, gereğinden fazla uyku da bunalım ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklara yol açmaktadır, uyku bozukluğu bir çok insan da kronik hale gelerek çok büyük sorunlara yol açmaktadır, uzmanlara göre yetişkin insanların uyku da geçirdiği süre sekiz saat olmalı, eksik ya da fazla olmamalı, dolayısı ile ömrümüzün üçte biri uyku da geçmektedir. Uyku, bedenin dinlenerek bir gün boyuncu karşılaştığı bilgileri, yaşadığı olayları hafızaya kaydetme sürecidir, bir çok öğrenci ders çalıştığını buna rağmen anlamadığını ancak biraz uyuyup uyandıktan sonra aslında çalıştığı dersi anlamış olduğundan bahseder, bu tez yukarıda ki öğrenci örneğini desteklemektedir. 

Uyku
Uykuya bilimsel yaklaşımlar,
Uyuduğumuzda meydana gelen nörolojik ve fizyolojik değişiklikler bir çok bilinmezliğini ve gizemini koruyan yanlarıyla günümüz bilim insanlarının halen üzerinde çalıştığı bir alandır, nasıl uyuduğumuz konusu açıklığı kavuşturulmuş ancak neden uyuduğumuz uykuda neler yaşadığımız henüz netleşmemiştir. Uyurken gerçekleşenleri çözememize rağmen uykunun üzerimizde ki etkilerinin net bir şekilde gözlemleyebiliriz, örneğin kabus görülen bir uyku sonrasın da yaşanan uyuşukluk ve enerji düşüklüğü herkesin bildiği bir konudur ya da iyi uyuyamadığımız bir gece sonrasında tekrar uyuyacağımız zaman deliksiz bir uyku çekmenin yollarını aramaya başlarız. Uyku, bir günlük döngü de yerini aldığından gündüz rahat bir şekilde uyanık kalınırken gece rahat bir şekilde uykuya dalınır ve gün ağarırken uyanılır, bu durumu bilim adamları "değiştirilmiş bilinçlik" olarak adlandırmışlardır. İnsanların uykudaki davranışlarını ve beyin dalgalarını EEG kullanarak inceleyen bilim adamları, uyku sırasında beyin de manyetik dalgalarının oluştuğu, bu dalgaların hafızanın yenilenmesi ve psikolojik düzenleme için milyarlarca beyin nöronları arasında ki elektrik trafiğinden meydana geldiğini açıklamışlardır.

Uyku başladığı anda yaşadığımız iki çeşit uyku vardır, bilinç düzeyimiz bu iki düzey arasında değişir, Non-REM uykusu ve REM (Hızlı Göz Hareketleri) ya da paradoksal uyku olarak iki uyku evresi görülür, Non-REM uykusu dört evreden oluşur, 
 • Evre 0, bu evre de uyanıklık durumu değişmiştir, 
 • Evre 1, bu evre de uyku bastırır,
 • Evre 2, bu evre de kişi uyandırıldığında uyku da olduğunu fark edebilecek kadar uyku da kalmıştır,
 • Evre 3, Beyin dalgaları yavaşlar,
 • Evre 4, Beyin dalgaları daha da yavaşlar.
Rem Uykusu,
Uykunun bu evresinde rüya görülür, hızlı göz hareketleri vardır, diğer uyku evrelerinin aralarında kalır, paradoksal uyku olarak ta bilinir, önceleri araştırmacılar göz hareketlerini ve uyku huzursuzluğunu gerekçe göstererek bu uykunun hafif bir uyku olduğunu düşündüler ancak yapılan araştırmalar kas paralizisinin rüyaya eşlik ettiğini aynı zamanda paradoksal olarak ağır bir uyku olduğunu göstermiştir. Uykuya dalan insan Non Rem evresinin dördünden hızlı bir şekilde geçer, uykunun ilk doksan dakikasının çoğu on dakika]]> Bebeklerde Uyku Düzeni https://www.horlama.gen.tr/bebeklerde-uyku-duzeni.html Sun, 02 Dec 2018 16:40:48 +0000 Bebeklerde uyku düzeni, çok önemlidir. Çünkü küçük yaşlarda edinilmiş alışkanlıklar, ileri ki hayatımız boyunca etkili olur. Bebeklerle babalarda ilgilense de, büyük sorumluluk annelerindir. Annelere bağlı oldukla Bebeklerde uyku düzeni, çok önemlidir. Çünkü küçük yaşlarda edinilmiş alışkanlıklar, ileri ki hayatımız boyunca etkili olur. Bebeklerle babalarda ilgilense de, büyük sorumluluk annelerindir. Annelere bağlı oldukları anne karnında başlar, dokuz ay boyunca taşıyan anne doğduktan sonrada yanında birazda olsa yatırmak ister. Kimi bebek annenin  kokusunu aldığında sürekli anneyle yatmak ister buda bebeklerin uyku düzenini bozar. Ama bebekler doğu doğmaz beşiklerine yatırılmalı,yatma ve kalkma saatleri düzenli olmalıdır.

Bebeklerde Uyku Düzeni
Uyku bebekler için çok önemlidir  büyüme ve gelişmeleri için önemli roldedir. Çoğu bebekler gündüz uykusunu çoğu da gece uykusunu severler,ama daha küçük oldukları için ikisine de ihtiyaçları vardır.Çocuklar uykusuz oldukları zaman, huysuz, aksi sinirli olurlar yemek bile yemek istemezler bu yüzden bebeklerin uyku düzeni çok önemlidir.
]]>
Uyku İlacı https://www.horlama.gen.tr/uyku-ilaci.html Mon, 03 Dec 2018 13:22:58 +0000 Uyku ilaçları,  ne kadar uzun süreli kullanılırsa etkisi bir o kadar azalacaktır. Gecenin yarısı saate bakıp duruyorsanız, sabah işinize gitmeden evvel gittikçe uyumaya daha az vaktiniz kalmışsa bir ilaç ile tüm bu uykusuzluk Uyku ilaçları,  ne kadar uzun süreli kullanılırsa etkisi bir o kadar azalacaktır. Gecenin yarısı saate bakıp duruyorsanız, sabah işinize gitmeden evvel gittikçe uyumaya daha az vaktiniz kalmışsa bir ilaç ile tüm bu uykusuzluk probleminiz ortadan kalkacak ise hiç tereddüt etmeden alırdınız onu. Uyku ilaçlarının uzun süreli kullanım için uygun olmadığına dair bir çok sebep bulunmaktadır, bir çok yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler sık sık idrar yapmak, ağız kuruluğu, unutkanlık  ve kafa karışıklığı gibi etkilerdir. Uyku ilaçları uzun süreli kullanıldığında etkisinin azalacağından zamanda ilacın dozunu arttırmanız gerekecektir ve sonunda etkisi tamamen ortadan kalkacaktır. Uyku ilaçları, kaliteli bir uyku için uygun değildir. Eğer kullanımı düşünülüyorsa sağlığınızı nasıl etkilediğini bilmekte hakkınızdır.

Uyku İlacı
Uyku İlaçlarının Yan Etkileri 
Dalgınlık ,baş dönmesi ve sersemlik yapabilmektedir.Düşme tehlikesi olabileceğinden yaşlı insanların çok dikkatli bir  şekilde kullanılması gerekmektedir. bazı durumlarda ağız kuruluğu ve görme bulanıklığı yapabilmektedir. Bu tür ilaçların  uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır, aksi takdirde uzun süreli kullanımlarda bağımlılık,uyuşukluk,baş dönmesi gibi  kalıcı ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir.
]]>
Horlama https://www.horlama.gen.tr/horlama.html Mon, 03 Dec 2018 23:19:10 +0000 Horlama, nefes alma esnasında havanın dar bir bölgeden geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşimiyle meydana gelen sestir. Darlık arttıkça doğal olarak horlama da şiddetlenir. Horlamayı meydana getiren darlık, bilinenin Horlama, nefes alma esnasında havanın dar bir bölgeden geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşimiyle meydana gelen sestir. Darlık arttıkça doğal olarak horlama da şiddetlenir. Horlamayı meydana getiren darlık, bilinenin aksine sadece burundaki bir patolojiyle olmamakta, genel olarak üst solunum yollarının dil arkasında ve yutak çevresindeki bölümünün daralmasıyla beraber görülmektedir. Erkekler neden bayanlardan daha fazla oranda horlar sorusuna verilecek olan cevap genel olarak yağlanmanın bayanlarda esas olarak kalça bölgesinde olması erkeklerde de boyun ve karın çevresinde olmasıdır. Özellikle kilolu erkeklerde bu belirti, yatarken yani sırt üstü pozisyonda karın kitlesinin diyaframa baskı yapmasıyla göğüs içi basıncını arttırmaktadır. Dilin arkaya kayması ve uyku haliyle birlikte yutak çevresindeki yumuşak dokuların ve kasların gevşeme göstermesiyle horlamayı doğuracak şartlar meydana gelmiş olur. Bayanların kas yapısındaki farklılıkların da horlamayı azalttığı düşünülmektedir. Bayanlarda menopozdan sonra hormonal değişiklikler sonucunda kas yapısı da erkeklerin kas yapısına benzemeye başladığından dolayı belirtiler bir yaştan sonra onların da horlama oranı erkeklere yaklaşmaktadır ve hatta horlama eşit seviyede meydana gelir.

Kesintisiz, yani solunum düzensizliğinin eşlik etmediği horlama belirtisinin meydana gelmesiyle uykuda bölünme olmuyorsa hastaya herhangi bir zarar vermediği düşünülür. Bu tür horlama oluşumuna basit horlama adı verilir. Burada gürültüden dolayı çevrenin özellikle de eşin rahatsız olması ve uykusunun bölünmesi söz konusu olmaktadır. Zaten basit horlama belirtisi olan kişiler, daha çok yakınlarının ısrarları sonucunda uzman doktorlara başvururlar. Basit horlama belirtisi başlangıçta pozisyonel olarak belirir yani sırt üstü pozisyonda meydana gelir. Kilo alındıkça üst solunum yolundaki darlığın artmasından dolayı her pozisyonda horlama belirtisi meydana gelir. Fakat son zamanlarda gerçekleşen araştırmalar sonucunda uykuda solunumla ilgili düzensizlikler örneğin solunum durması olmasa da basit horlama oluşumunun gece boyunca solunum için harcanan güç nedeniyle vücutta yorgunluk belirtisine, buna bağlı olarak da gündüz halsizliğe ve uyku oluşmasına neden olacağını göstermektedir. Horlama tedavi edilmesi gerekir mi sorusuna verilen cevap, horlama eğer uyku sırasında solunum düzensizliklerine sebep olmazsa, basit önlemlerle hafifletilecektir ve hatta bertaraf edilmesi bile olabilir. Kilo verilmesi, uyku saatlerinden önce alkollü içecekler kullanılmaması, akşamları hafif yemekleri tercih edilmesi, yüksek yastıkla yatmak, burun bantları kullanmak gibi basit önlemler genel olarak çok faydalı olur. Diğer bir yöntem ise sırta tenis topu büyüklüğünde bir top bağlanarak yatmak olacaktır. Sırt üstü pozisyonda horlamak daha sık ortaya çıktığından dolayı ilk bakışta garip gibi gözüken bu yöntem çoğunlukla etkili olur. Kişiler uykuda her sırt üstü pozisyona geldiğinde toptan dolayı rahatsız olur, bundan dolayı belki farkında bile olmadan yana döner ve horlamadan uyurlar.

Horlama

Horlama belirtisinde bu yöntemlerin etkili olamadığı şiddetli horlama durumlarında  başka tedavi seçeneklerinden faydalanılır. Bunlardan biri, dili bastırma yani dilin geriye gitmesini engellemek için çeneyi öne doğru iterek ağız içi boşluğunu genişletme uygulamasıyla etkisini gösteren ağız içi alet uygulaması olmaktadır. Bu aletler, konuyla ilgili diş hekimleri tarafından her hastanın ağız kısmına uygun ölçüler alınarak yapılmaktadır. Horlayan kişi, diş protezine benzer bu aleti ağzına takarak yatar ve uyur. Diğer bir tedavi yöntemi ise horlamayı giderici ameliyat yöntemidir. Son zamanlarda bu ameliyat yöntemi özellikle lazerli aletler kullanılmak suretiyle basit ve lokal anesteziyle dahi yapılmaktadır. Fakat bu ameliyat rastgele yapılmaz, her şeyden önce rahatsızlığın basit horlamadan ibaret olup olmadığı iyi belirlenir, başka bir deyişle mutlaka doğru endikasyon konulur. Bunun için en doğru yol, horlayan k]]> Horlamaya Bitkisel Çözüm https://www.horlama.gen.tr/horlamaya-bitkisel-cozum.html Tue, 04 Dec 2018 00:24:29 +0000 Horlamaya bitkisel çözüm, horlama solunum düzensizliğine neden olmadığında, uyku düzenini bozmadığında genellikle fazla olumsuz etkiler yapmaz. Horlama sorunu yaşayan kişiler bu tür sorunları olmadığında, tedavi olmayı Horlamaya bitkisel çözüm, horlama solunum düzensizliğine neden olmadığında, uyku düzenini bozmadığında genellikle fazla olumsuz etkiler yapmaz. Horlama sorunu yaşayan kişiler bu tür sorunları olmadığında, tedavi olmayı genellikle çevresindeki kişilerin telkinleriyle kabul ederler. Çünkü gece olduğunda başkalarını rahatsız ederler. Özellikle sırt üstü yatışta etkili olan horlama, kilosu fazla olan kişilerde solunum yolunun kapanmasıyla her pozisyonda etkili olur. Üstelik horlama sorunu olan kişiler bundan rahatsız olmasa da, solunum düzensizliği gibi etkiler olmasa da, kişinin fazla efor sarf etmesi yüzünden yorgunluğun etkisine girerler. Bu nedenle horlama mutlaka tedavi edilmelidir. Buna tıbbi tedaviler ya da bitkisel çözüm önerileri tavsiye edilebilir. Horlama uyku sırasında hava yolu daralmasının oluşmasıyla, hava akım hızının fazla olması nedeniyle, havanın üst solunum yolundaki dokuları titretmesi sonucunda oluşur. Bunun önlenmesi amacıyla uzmanların tavsiye ettiği bitkisel çözümler belki sizlere de yararlı olabilir.


Horlama bitkisel çözüm önerileri

Soğuk algınlığı nedeniyle horlama meydana geliyorsa, tavsiye edilen bal ve çay karışımı buna engel olabilir. Bu limonlu su ve bal ile de hazırlanabilir. Kişilerin horlamadan kurtulması için, günde 2-3 defa balgam çıkarması gerekir. Bu yüzden öncelikle balgam söktürücü bitkilerden hazırlanan bitki çayları içilebilir. Hastayken çorba içmenizde boğazı yumuşatacağından, horlamaya olumlu etkiler yapar. Ancak beslenmede et ve balık ürünlerinden uzak kalınmalıdır. Geceleri alçak yastıkta yatmak, başı vücuttan yüksek tutmamak gerekir.

Horlamaya Bitkisel Çözüm
Horlama bitkisel çözüm önerileri içinde ısırgan otunun da ayrı bir yeri vardır. Bunu ısırgan otu çayı hazırlayarak tüketebileceğiniz gibi, ısırgan otu ile üretilmiş olan bitkisel takviyeler kullanılabilir.

Portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücuttaki histamin düzeyini düşürür. Bu nedenle turunçgiller bolca tüketilmelidir. Bu horlamanın etkisini oldukça azaltacaktır. Geceleri daha fazla etkili olan horlamayı azaltmak için, yatmadan bir süre önce taze sıkılan 1 bardak portakal suyu içmenizi tavsiye ederiz.

Horlama için beslenmeye de dikkat edilmelidir. Özellikle meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek önemlidir. Bu besinlerde olan bioflavonoid maddesi horlamanın tedavi edilmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca C vitamini içeren besinler histamin salgılanmasını önleyen kimyasal maddelerde içerir. Bu etki bile meyve ve sebzelerin horlama üzerine olumlu etkisi vardır.
]]>
Çocuklarda Horlama https://www.horlama.gen.tr/cocuklarda-horlama.html Tue, 04 Dec 2018 17:25:30 +0000 Çocuklarda Horlama, Horlama denildiğinde akla ilk olarak yetişkinler gelse de, bu rahatsızlık çocuklarda da görülmektedir. Çocukların horlaması genel olarak masum sayılmasına rağmen okul başarısızlığından davranış proble Çocuklarda Horlama, Horlama denildiğinde akla ilk olarak yetişkinler gelse de, bu rahatsızlık çocuklarda da görülmektedir. Çocukların horlaması genel olarak masum sayılmasına rağmen okul başarısızlığından davranış problemlerine kadar birçok soruna sebep olabilir.

Çocuklarda Horlama Uyku Apnesinin Belirtisi Olabilir

Horlama, yumuşak damak ve çevresindeki yapıların titreşimi sonucunda meydana gelir ve uyku esnasında üst hava yolunun daraldığını gösterir. Fakat bu tıkanma sadece horlamaya yol açarak başka bir sorun meydana gelmiyorsa önemli olmadığı gibi, önemli sonuçlara yol açan uyku apnesinin bir göstergesi de olabilir. Uyku apnesi, uyku esnasında tam olarak yada kısmi hava yolu tıkanması sonucunda normal solunum ve uyku yapısında bozulma meydana gelmesidir. Tıkayıcı uyku apne sendromu, yeni doğan bozulması anlamında olmaktadır. Bu belirti ergenliğe kadar her yaş çocuk grubunda görülebilir. Fakat en faza 2-6 yaş arasında olan çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümesine bağlı olarak oluşum gösterir. Okul başarısı için kaliteli uyku sağlıklı beslenme gibi önemlidir. Uyku apne sendromu olan çocuklarda sık sık uyanmalar ve oksijen düşüklüğü uyku kalitesini etkilemektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar çocuklarda horlama belirtisinin okul başarısında düştüğünde ve davranışsal sorunlara yol açabileceğini göstermektedir. Büyüme geriliği ve öğrenme bozukluğuna sebep olabilir. Uyku apnesi çocuklarda büyüme-gelişmenin bozulmasında, geceleri idrar kaçırmak, öğrenme bozuklukları, zihinsel faaliyetlerin olumsuz etkilenmesi gibi belirtilere neden olabilir. Hatta bu belirti kalp yetersizliğine kadar ulaşabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında oluşum gösteren basit horlamanın zararı olmamaktadır. Fakat çocuklar hasta olmamalarına rağmen çocuklarda horlama varsa ve geceleri nefesleri duruyorsa, uyku apnesi olduğunda bu durum ortada ciddi bir problem olduğu anlamına gelir.

Çocuklarda Horlama

Genel olarak sigara dumanına maruz kalan çocuklar risk altında olurlar ve bu çocuklarda horlama problemi meydana gelebilir. Uyku apnesi sıklığı, ailesinde apne hikayesi olan çocuklarda, evde sigara dumanına maruz kalan ve erken doğan çocuklarda daha fazla oluşum gösterir. Bademcik ve geniz eti büyüklüğünde, uyku apnesi açısından en önemli risk faktörler olmaktadır. Yapılan araştırmalarda ilkokul çağındaki çocukları kapsayan bir çalışmada, kronik horlama sıklığı %7 olarak belirti göstermiştir. Fakat her horlayan çocukta uyku apnesi görülmediği bilinmesi gereken bir durumdur. Uyku apnesi olan kişiler genellikle fazla kilolu olan kişilerdir. Fakat çocuklarda kilo normal olabilir hatta kilo almama durumu bile gözlemlenir. Özellikle de ergenlikte uyku apne sendromu obeziteye bağlı olarak da görülmektedir. Yağ dokusunun hava yolunu çevreleyen kaslarda ve yumuşak dokularda birikmesiyle ve boyundan bası, obezite olan hastalarda üst hava yolunun daralmasına neden olup apneyi oluşturur. Alerjik saman nezlesi olan çocuklarda tıkayıcı uyku apne sendromu fazlaca görülür. Çocuklarda uyku apnesi oluşumuyla horlamadan şüphelenilmesi gereken durumlar ise;

 • Çocuğunuz hasta olmadığı zamanlarda da horladığında,
 • Uykuda nefes almada zorluk çekiliyorsa,
 • Çocuğunuz uyku esnasında huzursuzsa,
 • Çocuğunuzda terleme belirtisi ve geceleri idrar kaçırması belirtisi varsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Eğer çocuğunuz hep ağızdan nefes alıyorsa, sürekli olarak üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, devamlı burnu akıyor, tekrarlayan orta kulak iltihabı oluyor ve sürekli olarak burun tıkanıklığı sorunları yaşıyorsa ilk olarak uyku apnesi akla gelmesi gerekir. Çocuklarda büyük geniz eti ve bademcik oluşumu varsa eğer iştahta azalmaya, yutma güçlüğüne, sık bulantı kusmalara sebep olabilir. Anne ve babaların verdiği bilgiler doğrultusunda, çocuğun detaylı kulak-burun-boğaz muayenesinin yapılması, kafa grafiklerinin çekilmesi, çocuğun uyku esnasında izlenmesi ve]]> Horlama Bandı https://www.horlama.gen.tr/horlama-bandi.html Wed, 05 Dec 2018 12:58:22 +0000 Horlama bandı, horlamanın etkisini azaltan bir aparattır. Daha çok soğuk algınlığı, alerjik nedenlerle meydana gelen burun tıkanıklığının etkisini azaltan ve bu etkiyle birlikte horlamayı engelleyen bir üründür. Horlama Horlama bandı, horlamanın etkisini azaltan bir aparattır. Daha çok soğuk algınlığı, alerjik nedenlerle meydana gelen burun tıkanıklığının etkisini azaltan ve bu etkiyle birlikte horlamayı engelleyen bir üründür. Horlama bandı sayesinde kişiler ağızdan nefes almak yerine, burundan rahat nefes aldıklarından horlama azalır. Fakat bunun sağlanması için uygun boyda horlama bandı kullanılmalıdır. Bu yöntem horlama sorununda oldukça fazla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.


Daha çok geceleri kişileri daha fazla etkileyen, yaşam kalitesini düşüren, başkalarının rahatsız olmasına neden olan horlamaya karşı, burun tıkanıklığının etkilerini azaltan ve horlamayı engelleyen horlama bandı kullanılmalıdır. Bu doğal çözüm yolu, kişinin hava kanallarını genişletmekte ve hava akışının normal olmasını sağlamaktadır. Bu aparat horlamayı tamamen tedavi etmese bile, kullanımıyla kişilerin rahat nefes alması sağlanır. Hastaların horlama bandını en az 6 ay süreyle kullanması gerekir.

Horlama Bandı
Horlama bandı nasıl etki eder

Horlama bandı etkisini burun yanaklarını dışa itmesi, tıkalı burun hava yollarını ya da daralmış burun içi hava kanallarını genişletmesiyle gösterir. Bu sebeple horlamanın önlenmesini ya da iyice azaltılmasını sağlar.

Horlama bandının faydaları nelerdir

Hastalardaki burun tıkanıklığının hangi derecede olduğuna göre, horlama bandı hava akışını en az % 50 seviyesinde arttırmaktadır. Horlama bandını kullananlar bunu kullandıkları zaman kendilerini oldukça rahat hissettiklerini belirtirler. Zaten bu ürünün horlama tedavisinde bu kadar fazla kullanılmasının nedeni de bu etkisindendir.

Horlama bandı ne zaman, kimler tarafından takılmalı

Horlama bandı nefes alma zorluğu yaşandığı zaman takılabilir. Fakat bu aparat takıldığında, kişinin görünümünden dolayı daha çok evdeyken ya da yatma sırasında tercih edilir. Bunu burnundan nefes alamayanlar, burunları tıkalı olduğu için ağzından nefes alanlar, burun eti sorunu olanlar, astım hastaları ve horlama sorunu olan kişilerin kullanması tavsiye edilir. Özellikle horlama tedavisi içinde horlama bandının önemli bir yeri bulunmaktadır.
]]>
Horlama Önleyici https://www.horlama.gen.tr/horlama-onleyici.html Thu, 06 Dec 2018 07:13:48 +0000 Horlama önleyici, horlama hem sizin,hem de çevredeki diğer bireylerin uyku durumunu etkiler. Çeşitli nedenlerden dolayı birçok kişi horlar. Horlamanın %90 nedeni; boğaz arkasındaki yumuşak dokunun sarkması, kalınla Horlama önleyici, horlama hem sizin,hem de çevredeki diğer bireylerin uyku durumunu etkiler. Çeşitli nedenlerden dolayı birçok kişi horlar. Horlamanın %90 nedeni; boğaz arkasındaki yumuşak dokunun sarkması, kalınlaşması, yutak ve dilin arka bölgeye sarkmasından dolayı olur. Horlama hastalığı yüzünden İngiliz Horlama ve Uyku Apnesi Derneği, horlama problemlerini tedavi etmek için çeşitli yollar buldular.
Horlama Önleyici

Yan yatın:
Sırt üstü yatıldığı zaman diliniz ve gırtlak kollapslarındaki kaslar daralıyor ve horlamaya neden oluyor.
Yüksek yastıklar kullanın: Boynunuzu yüksekte tutarak hava yolunuzu açık tutar. Bu nedenle gırtlağınız daha az daralır.
Boğaz spreyi: Bu ürün boğazın arkasında titreşim yaratan ve sizin horlatan dokuları yağlar.
Sigara bırakmak: Sigara içmeyi azaltarak,hatta bırakarak daha rahat nefes alırsınız ve böylece horlamanız gün geçtikçe azalır.
Doğru burun bantlarıyla nefes alın: Bantların içindeki bazı sistemlerin sayesinde, burun yanakları dışa doğru açılır, bu sayede burun hava yolu genişler ve horlama önlenmiş olur.
]]>
Lazerle Horlama Tedavisi https://www.horlama.gen.tr/lazerle-horlama-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 07:33:59 +0000 Lazerle Horlama Tedavisi; hava yollarında uyur iken ortaya çıkan darlıktan dolayı çıkan sese horlama denmektedir. Erişkin insanların %45' i zaman zaman, %25' i sürekli uykularında horlamak tadır lar. Erkekler ve kilo problemi olan Lazerle Horlama Tedavisi; hava yollarında uyur iken ortaya çıkan darlıktan dolayı çıkan sese horlama denmektedir. Erişkin insanların %45' i zaman zaman, %25' i sürekli uykularında horlamak tadır lar. Erkekler ve kilo problemi olan kişiler diğerlerine oranla uykularında daha fazla horlamakta dırlar. Yaş ile beraber horlama sıklığı artmaktadır. Ağız boşluğunda bulunan küçük dil, dil kökü, bademcikler, damak geniz bölgesi kendiliğinden darala bilen bir bölgedir. Uyku sırasında bu bölge deki kaslar gevşemekte ve hava geçiş alnını daraltmaktadır. Geçen hava burada ki gevşek dokularda titreşim oluşturarak horlamaya sebep olmaktadır. Şişman ve yaşlı insanlarda boyun kalınlığı ve yağlı doku çocuklarda ise bademcikler ve geniz eti horlama sebeplerindendir. Burun eti olan insanlar, burun yapısında bozukluğu olan kişilerde en sık horlayan kişiler arasındadır. Burun tıkanıklığı hava yolundaki kasların uyur iken yumuşaması da horlama sebepleri arasındadır. Horlama hayat kalitemizi düşüren bir sorundur. Uyku düzenini bozan horlama uzun dönemde kalp büyümesi, tansiyon gibi bazı hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Ayrıca horlama esnasın da nefes durması denilen uyku apneleri de görülebilmektedir.

Lazerle Horlama Tedavisi
Lazerle horlama tedavisi; son zamanlarda çok popüler olan horlamaya çözümlerden bir tanesidir. Uygulama şekli ise şöyledir. Geniz bölgesi anestezik sprey ile uyuşturulmak tadır. Yumuşak olan  damak, küçük dil ve cevre dokulara lazer uygulanmaktadır .İşlem sırasında hiç bir ağrı hissedilmemektedir. İşlem 10 – 15 dakika kadar kısa bir sürede bitmektedir. Horlama ertesi gün, ya da en geç 1 ay içerisinde % 85-90 oranında azalmaktadır. Küçük bir hasta grubunda ikinci ve üçüncü seanslara ihtiyaç duyulabilir. Gebelerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
]]>
Horlama Aparatı https://www.horlama.gen.tr/horlama-aparati.html Fri, 07 Dec 2018 02:09:37 +0000 Horlama Aparatı, Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğun durumlarda meydana gelen gürültü biçiminde ki sese horlama adı verilmektedir. Dilin arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin bulunduğu kısmın geniz Horlama Aparatı, Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğun durumlarda meydana gelen gürültü biçiminde ki sese horlama adı verilmektedir. Dilin arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin bulunduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölge olmaktadır. Bunlar birbirlerinin üzerine geldiğinde solunumla beraber titreşmekte ve horlama meydana gelmektedir. Horlayan bir kişi aşağıdaki sorunlardan en az bir tanesine sahiptir.  Dil ve boğaz kasları gerginliğinde azalma olmuştur. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olmamaktadır. Bu olay alkol kullanımıyla veya ilaç kullanımıyla gevşemiş bir kişinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması sonucunda oluşum gösterir. Bazı kişilerde uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama meydana gelebilir. Boğazdaki dokuların aşırı büyük olmasından dolayı horlama oluşabilir. Büyük bademcik ve geniz eti oluşması çocuklarda en sık rastlanan horlama sebebidir. Kilolu kişilerde kalın boyun dokusu neden olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama gerçekleşebilir. Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltmaktadır. Hava yoluna sarktığından dolayı horlamaya sebep olur.
Horlama Aparatı

Türkiye nüfusunun %25'i horlama sıkıntısı belirtisiyle karşı karşıya kalmaktadır. Eşlerin geceleri yatak ayırmasına sebep olan, gece uykusu kalitesinin düşmesine ve sabahları yorgun kalkmaya sebep olan horlama, tedavi edilebilir bir hastalık durumudur. Horlama aparatı, yapısındaki hava kanalları sayesinde burundan nefes alımını kolaylaştırırken, içerisindeki yüksek güçlü cmos çipi sayesinde, burun bölgesine terapi etkisi oluşturarak horlamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Horlama aparatı ilk kullanımdan itibaren horlamanın kesilmesine yardımcı olmakta. Normal ve orta derece horlamaları ilk kullanımdan itibaren keser, ağır horlamaları hafiflemeye yardımcı olur. Horlama aparatı burun bölgesindeki trigeminal sonu etkili bir şekilde aktive etkisi oluşturan ve nefes alma esnasında ki iletişim yolunu açmaya yardımcı yüksek güce sahip manyetik CMOS çip taşır. Bu çip burun bölgesine fiziksel terapi uygulayan mikro manyetik elementler içerir. Cihaz nefes boşluğunu açarak nefesin geçişini sağlar ve horlamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. 

Horlama Aparatı Kullanımı 

 • Yüksek enerji çipi horlama aparatı içerisine yerleşiktir.
 • Horlama aparatı Amerika FDA standartlarına sahip ve CE sertifikalı olmaktadır.
 • Zararsız ve kokusuzdur.
 • Horlama aparatı kullanımı etkin, güvenilir ve kolay uygulanabilen bir yöntemdir.
 • Horlama aparatının iki ucunda nefes almayı kolaylaştıran oluk vardır.
 • Gece uyku boyunca horlama rahatsızlığı olan kişiyi rahatsız etmez.
 • Horlama aparatı ufak portatif bir yapıya sahiptir.
 • Horlama aparatı uyumadan önce iki parmak yardımıyla burun deliklerine yerleştirilmektedir.
 • Aparatın şişkin olan kısmı yani çıkıntılı kısım dudak üzerinde olmalıdır ve aşağıya bakması gerekir.
 • Horlama aparatı kullanıcısının yastığı bir omuz yüksekliğinden fazla olması gerekir.
Horlama Aparatı Özellikleri

 • Kuvvetli manyetik CMOS çipleri olan horlama aparatı, burundaki dokulara etki oluştur ve iyileşmeye yardımcı olur.
 • Ürün FDA standartlarına uygun olarak üretilmiştir ve Silica Jel Komplex'inden oluşturulmuştur.
 • Horlama aparatının iki ucunda hava çıkmasına ve solunumu düzenlemeye yardımcı boşluklar bulunmaktadır. Hava akımı prensibine göre horlama aparatı burun direğine baskı uygular. Horlama aparatı kullanıcılarından alınan bilgilere göre çoğu zaman aynı gün horlama kesilmez. Horlamanın kesilmemesinin iki nedeni vardır. Bu nedenler ise; horlama aparatı kullanan kişide kilo fazlalığı olmasında, diğer neden ise kullanıcıda doku gevşekliği ve sarkma aşırı şekilde fazla olmasında hor]]> Horlama Protezi https://www.horlama.gen.tr/horlama-protezi.html Fri, 07 Dec 2018 09:24:25 +0000 Horlama Protezi, Boğaz  bölgesinde yumuşak dokunun sarkması sonucu horlamaya neden olan, hava kanalında meydana gelen daralmaya veya tıkanmaya karşı, horlamayı önlemek ya da azaltmak için yardımcı olan ürün horlama protez Horlama Protezi, Boğaz  bölgesinde yumuşak dokunun sarkması sonucu horlamaya neden olan, hava kanalında meydana gelen daralmaya veya tıkanmaya karşı, horlamayı önlemek ya da azaltmak için yardımcı olan ürün horlama protezidir. Horlama burundan başlayıp, boğaz bölgesine kadar olan yerdeki yumuşak dokunun sarkmasına bağlı hava yolunun tıkanmasına ya da daralmasına bağlı çıkan seslerdir. Horlamayan insanın sesi çevresindeki insanları rahatsız eder.  Yumuşak dokudaki bu esneme veya sarkma kişiye göre değişiklik gösterir. Bu sarkma yapısal sorundan olabileceği gibi yorgunluk, alkol kullanımı, ilaçlar vücutta rahatlama sağladığından yumuşak dokuda esnemeye neden olur ve horlamayı arttırır. 
Burundaki  hava kanalları, damak bölümü, boğaz bölgesi ve küçük dil yumuşak dokunun en çok esnediği bölgelerdir. Bu sarkmaların tedavi yöntemleri için birkaç uygulama mevcuttur. En sık tercih edilen  cerrahi operasyon ile bu esneyen dokuların küçültülerek fazlalıkların alınmasıdır. 
Cerrahi ameliyatların  yanında dünyada farklı ürünler  kullanımı yaygınlaşmıştır. Alternatif ürünlerden biri horlama protezidir. Alt ve üst dişlere giydirilen bu protez tıkanıklığa neden olan dokunun sarkmasını önler ve rahatlamaya yardımcı olur. İnsanların aklına bu protez tamamen horlamayı engeller mi şeklinde bir soru gelebilir. Yumuşak bölgede olan tıkanma kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Kişiler arasında faydası aynı olmayabilir. Bu horlayan kişilerin dokularındaki yapısal farktan kaynaklanmaktadır. Bu protezi kullananların bir kısmı horlamanın oldukça azaldığını söylerken, bir kısmı da sağladığı faydanın az olduğunu söylemektedir. 
Horlama protezini kullanacak olanların dikkat etmesi gereken şeyler de vardır; Bu ağız protezlerinin kullanmasına alışmak için zaman ve kararlı olmak gerekmektedir. Nitekim insanın ağzında bir protezle uyuması kolay kolay alışabileceği bir şey değildir. Bunun için kararlı olmak gerekmektedir. İlk başta zorlansa da zamanla bu duruma alışacaktır. Yeter ki kararlı olup bunu kullanmaktan vazgeçmemesi gerekir. 
Horlama Protezi
Horlama protezi iki parçadan oluşmaktadır. 
 • Alt dişler için
 • Üst dişler için 
Alt dişler için olanda 6 adet dişi yuva varken, üst dişler için olanda 2 adet erkek pim bulunmaktadır. Bir kapta suyu 80-85 derece ısıtın.Isıttığınız suda ilk önce alt dişliği 25 saniye bekletin. Dişlik ısının etkisiyle yumuşayacaktır. Bu dişliği alt dişlere geçirerek parmaklarınızla bastırın. Aynı işlemi üst dişlik için de uygulayın. Yine parmaklarınızla bastırın. Horlama protezine alışmak en önemli konudur. Ağzında yara olanların, eksik dişi olanların ve 18 yaşından küçüklerin kullanması uygun bulunmamıştır. Sağlık açısından ılık su ile temizleyip kutusunda saklamak gerekmektedir. 
]]> Horlama Tedavisi https://www.horlama.gen.tr/horlama-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 16:21:23 +0000 Horlama Tedavisi, Horlama genellikle hava yolumuzda ki darlık oluştuğu zamanlarda meydana gelen gürültü şeklindeki sese denilmektedir. Gelişmiş olan kişilerin %45'i bazen % 25'i sürekli horlamaktadır. Horlama erkeklerde ve Horlama Tedavisi, Horlama genellikle hava yolumuzda ki darlık oluştuğu zamanlarda meydana gelen gürültü şeklindeki sese denilmektedir. Gelişmiş olan kişilerin %45'i bazen % 25'i sürekli horlamaktadır. Horlama erkeklerde ve daha çok şişman kişilerde daha çok rastlanmakla birlikte hemen hemen her insanda görülebilecek bir sorun haline gelmiş olmaktadır .Yaş ilerledikçe horlama sıklığı da artmaktadır.  Dil kökü, küçük dil, yumuşak damak ve bademciklerin geniz bölgesi ile birleştiği bölge kendiliğinden daralan bir bölge olmaktadır. Böylece  uyku durumunda bu bölgedeki kasların gevşemesi ile birlikte havanın geçtiği bölge daraldığı için geçen hava gevşek dokularda titreşim oluşturmaktadır bu nedenle de horlamaya meydana gelmektedir. Şişman olan insanlarda kalın ve yağlı boyun dokusu,çocuklarda ise büyük bademcik ve geniz eti en sık rastlanan horlama nedenlerinden biri haline gelmektedir. Burun tıkanıklığı olan kişiler havayı almak için genizde aşırı vakum yaratmaktadır bu vakum boğazda büzüşebilen dokuları hava yoluna doğru çeker ve böylece burun açıkken horlamayan kişide horlama durumu görülmeye başlamaktadır. Ayrıca burunu tıkayan ve gün geçtikçe büyüyen burun eti de kişilerde horlamalara neden olur. Yumuşak damak küçük dilin uzun olması veya oluşan sarkmalar hava yolunu daraltmaktadır ve bu nedenle horlamaya neden olmaktadır. Uyku sırasında dil ve boğaz kaslarında ise gevşemeler meydana gelmektedir. Gevşek kaslar genellikle sırt üstü yatıldığı zaman dilin boğaz arkasına kaçmasına engel olamamaktadır. 

Horlama Tedavisi
Alkol alımında veya sakinleştirici ilaç alımında bu kas gevşemesini kontrol edemeyip horlamayı arttırır. Özellikle kilolu erkeklerde bu durum, yatarken karın kitlesinin diyaframa baskısı ile göğüs içi basıncını arttırmaktadır dilin arkaya kayması ve uykuyla birlikte yutak etrafındaki yumuşak dokuların ve kasların gevşemesiyle horlama meydana getirecek durumlar ortaya çıkmış olmaktadır. Bayanlarda ise horlama menopozdan sonra hormonal değişiklikler sonucunda kas yapısı erkeklerinkine benzemeye başladığından dolayı belirli bir yaştan itibaren horlama durumu erkeklere yaklaşmaktadır ve hatta eşit denecek kadar çoğalmaktadır. Horlamanın geneli ve bir çok tipi tedavi edilebilmektedir. Alınacak bazı tedbirler ile basit horlamada iyileşmeler sağlanabilmektedir. Erişkin yaşlarda horlayan kişilere bazı tavsiyeler de bulunarak horlama azaltılabilir veya tamamen tedavi edilebilmektedir. Örneğin horlama tedavisi olarak uzmanların ilk tavsiyesi  kişinin ideal vücut kilosuna ulaşılması veya çok kilolu ise ideal kiloya düşmesi için çalışılmalıdır. İyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yaşam şekli seçilmelidir. Horlayan kişiler genellikle uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce kesinlikle kullanmamalıdır. Özellikle uykudan 4 saat önce alkol almaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca uykudan 3 saat önce ağır yemekten kaçınılmalıdır. Kişi gün içerisinde oluşabilecek aşırı yorgunluktan kaçınmalı ve gerekirse çok yorulmamalıdır. Genellikle uyku durumunda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmelidir. Evde horlamayan ve rahatsız olan kişilerin horlayan kişilerden önce uykuya geçmeleri için onlara zaman vermelidir kişiler uyuduktan sonra horlayan kişiler uyumalıdır. Kilolu olup zayıflayan hastaların genelinde horlamanın önemli derecede ve önemli şekilde azaldığı yada tamamen ortadan kalktığı görülmektedir. Kişi kendi çözümleri ile horlama durumundan tamamen kurtulamıyor yada azaltamıyor ise uzman tarafından tedavi edilmektedir. Doktor başka tedavi yollarına başvurabilmektedir. Örneğin damak ve küçük dile ameliyatlar uygulanabilmektedir. 

Yumuşak damak ve küçük dilin yeniden şekillendirilmesi veya gerginliğinin artırılması amacı ile yapılan ameliyatların çeşitli şekilleri olmaktadır. Bu tür ameliyatlar, klasik ameliyat yöntemiyle ya da koter, radyofrekans, plazma kesici, laser ışını gibi far]]> Horlama Nedenleri https://www.horlama.gen.tr/horlama-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 06:15:54 +0000 Horlama nedenleri, gürültülü bir şekilde horlamak, birçok fazla miktarda bireyin kendisinin veya bir yakınının problemidir. Horlamak yalnızca uyumakta olan kişi amaçlı değil, bu şahısla beraber uyuyanlar amaçlı de yak Horlama nedenleri, gürültülü bir şekilde horlamak, birçok fazla miktarda bireyin kendisinin veya bir yakınının problemidir. Horlamak yalnızca uyumakta olan kişi amaçlı değil, bu şahısla beraber uyuyanlar amaçlı de yakıntı sebebidir. Horlamanın zararsız veya önemli bir sağlık meselesine dair farklı sebepleri olabilir. Erişkin bireylerin yarısı bazen horlamaktadır ve hafif, kimseyi huzursuz etmeyen horlama türleri meydana geldiği benzeri, çok gürültülü ve güzel bir uykuyu aksatan horlamalar da vardır.
  
Horlamanın Başlıca Sebepleri 

Fazla kilolar: Obezite veya fazla miktarda kilolar horlamayı kötüleştirebilir nedeni ise boyundaki yağ fazlası solunum yönteminin darlaşmasına yol açar. Hatta yağ dokularıyla beraber boğaz bölümünde titreşen narin doku ölçüsü çoğaldığı amaçlı horlamalar da daha gürültülü olur. 
Uyku pozisyonu: Alıştığınız uyku pozisyonu horlamanızın da sebebi olabilir. Hemen yan yatmaktansa sırt üstü yatmak boğaz adalelerinde gevşemeye ve daralmaya yol açar. Bu vaziyetin neticesi da çoğunlukla horlamadır.
Alkol: Boğaz adalelerinin horlamaya kapı aralayacak şekilde rahatlamasına bariz şeklinde yol açan başlıca etkenlerden bir tanesi de alkoldür. Alkolün gevşetici tesirini vücudunuzun çapında hissedebilirsiniz fakat şayet horlamak istemiyorsanız, bilhassa de yatmanıza uzak olmayan alkol/içki almamalısınız.
Anatomi: Ağzınızdaki doku kısımlarının tarzı horlamanızın izahı olabilir. Solunum yolu ne denli darlaşırsa o denli fazla yüksek bir horlama sesi duyulur. Mesela normalden daha uzunca ve narin bir minik dil çok gürültülü bir horlamaya neden olacaktır. Öbür fiziksel sebepler içinde şişmiş lenf bezleri veya bademcikler, horlama sebebi şekilde sayılır.
Horlama Nedenleri
Alerjik rinit  ( saman nezlesi ): Toz veya polen benzeri alerjik reaksiyon vermenize yol açan bir alerjen soluduğunuz zaman, fazladan fazla miktarda gözlerde ve burunda farklı bulgulara yol açan bu hale saman nezlesi ismi verilir. Bu belirtilerin en başında da burun akması, geniz akıntısı ve sinüs irini gelmektedir. Bunların tümü de solunum yollarında tıkanıklığa ve buna bağlı olarak horlamaya kapı aralayacak belirtilerdir.
Sinüzit: Sinüs boşluklarının iltihaplanmasına sinüzit veya sinüs enfeksiyonu denir. Alerji, sıcak olmayan algınlığı veya burundaki şekil bozuklukları sinüzite sürükleyebilir. Sinüs boşluğu bakteri veya virüs sebebinden şişer ve mukoza salgısı sinüslerde birikir. İltihap sinüslerde ağrıya, basınca, önemli tıkanıklıklara ve geniz akıntısına sebep olabilir. Sinüzitin soluk almayı zorlaştırması uyku esnasında bu nedenle horlamaya neden olur.
Şekil bozuklukları: Burun eğriliği benzeri burun anormallikleri horlamaya sebep olabilir. Bu hale eklenecek fazla miktarda kilolar, sırt üstü yatmak veya alkol/içki benzeri öbür sebeplerle beraber horlamanız çok fazla miktarda daha berbat bir durum alabilir.
Uyku apnesi: Solunum yolu kasları, çenenin pozisyonu, kocaman bir dil veya kocaman bir minik dil benzeri sebeplerle boğazın tıkanması neticesi uyku apnesi yaşanabilir. Uyku apnesi, uyku esnasında solunum yönteminin kısmi olarak veya tamamı ile kapanması ve nefesin durması manasına gelmektedir. Uyuyan kişi soluksuz şekilde uyanabileceği benzeri bazen de kapanmaların farkında olmayabilir.
]]>
Horlama Ameliyatı https://www.horlama.gen.tr/horlama-ameliyati.html Sat, 08 Dec 2018 19:04:02 +0000 Horlama Ameliyatı, Horlama hali veya uykuda solunum durması durumu üç nedenden olur: Beyin merkezi kaynaklıSolunum yolları kaynaklı Hem beyin hem de solunum yolu kaynaklı Horlama Ameliyatı, Horlama hali veya uykuda solunum durması durumu üç nedenden olur: 
 • Beyin merkezi kaynaklı
 • Solunum yolları kaynaklı 
 • Hem beyin hem de solunum yolu kaynaklı
Horlama ameliyatları solunum yolları kaynaklı şikayetler nedeniyle yapılmaktadır. Bu şikayetlere neden olan durumların hangisi olduğuna karar verebilmek için ayrıntılı bir fiziksel muayene, Kulak burun boğaz muayenesi, radyolojik tetkikler ve uyku laboratuvarı çalışmaları yapmak gerekmektedir. Bu kontrollerin arasında en faydalı olanı uyku laboratuvar çalışmalarıdır.  Bu uyku laboratuvar  çalışmaları için hasta bir gece boyunca uykusunda mönitöre bağlanarak izlenir. Uyku sırasında nefesini ne kadar sıklıkla, kaç saniye süre ile tuttuğu, kalp atışlarında ne gibi değişiklikler olduğu, kandaki oksijen ve karbondioksit gazlarının seviyeleri gibi belirlenen bilgiler sürekli kaydedilir.  
Uyku çalışmaları sonrasında hastalığın hangi tip olduğu, solunum yolları nedeniyle bu tıkanma oluyorsa bunun hangi seviyede olduğu ve hangi ameliyatın yapılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Solunum yollarıyla ilgili  horlamada tıkanıklığın yeri burunda, damakta, küçük dilde, bademciklerde,çenede olabilir. Buradaki sorunlar solunum yolundaki kitleden kaynaklanabilir. Mesela; bademcik gibi. Hastalığın ciddiyetine göre yapılan ameliyatlar iki ana gurup altında toplanır
Horlama Ameliyatı
 •   Hafif ve orta şiddetli horlamada yapılan ameliyatlardır.
 • Ağır horlamada yapılan ameliyatlardır.
Horlamayı ortadan kaldırmak için ameliyatları bayıltmadan veya narkoz vererek yapılabilir. Basit işlemlerde örneğin burun etinin  küçültülmesi gibi işlemlerde lokal anestezi tercih edilirken, küçük dil, bademcik ve damağa müdahale edilen ameliyatlarda  genel anestezi tercih edilmektedir.
Bu ameliyatlarda hastalar en çok ameliyat sonrasında boğazında, geniz ve kulaklarında ağrı hissederler ve bu durumdan şikayet ederler. Bu şikayetleri gidermek için ağrı kesici kullanılır. 
Horlama ameliyatları;  burun kemiği eğriliği, burun eti küçültme, bademcik ve geniz eti ameliyatlarıdır. 
Horlamanın tipine ve de soluk durması olayına göre hangi ameliyatın yapılacağına doktor karar verir. Yapılacak ameliyattan sonra hasta horlama rahatsızlığından kurtulur. Uyku sorunu ortadan kalkar. 
]]>