Horlama Tedavisi Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Horlama Tedavisi Nelerdir?

Horlama Tedavisi, Horlama genellikle hava yolumuzdaki darlık oluştuğu zamanlarda meydana gelen gürültü şeklindeki sese denilmektedir. Gelişmiş olan kişilerin %45'i bazen %25'i sürekli horlamaktadır. Horlama erkeklerde ve daha çok şişman kişilerde daha çok rastlanmakla birlikte hemen hemen her insanda görülebilecek bir sorun haline gelmiş olmaktadır. Yaş ilerledikçe horlama sıklığı da artmaktadır. Dil kökü, küçük dil, yumuşak damak ve bademciklerin geniz bölgesi ile birleştiği bölge kendiliğinden daralan bir bölge olmaktadır. Böylece uyku durumunda bu bölgedeki kasların gevşemesi ile havanın geçtiği bölge daraldığı için geçen hava gevşek dokularda titreşim oluşturmaktadır bu nedenle de horlamaya meydana gelmektedir. Şişman olan insanlarda kalın ve yağlı boyun dokusu, çocuklarda ise büyük bademcik ve geniz eti en sık rastlanan horlama nedenlerinden biri haline gelmektedir. Burun tıkanıklığı olan kişiler havayı almak için genizde aşırı vakum yaratmaktadır bu vakum boğazda büzüşebilen dokuları hava yoluna doğru çeker ve böylece burun açıkken horlamayan kişide horlama durumu görülmeye başlamaktadır. Ayrıca burnu tıkayan ve gün geçtikçe büyüyen burun eti de kişilerde horlamalara neden olur. Yumuşak damak küçük dilin uzun olması veya oluşan sarkmalar hava yolunu daraltmaktadır ve bu nedenle horlamaya neden olmaktadır. Uyku sırasında dil ve boğaz kaslarında ise gevşemeler meydana gelmektedir. Gevşek kaslar genellikle sırt üstü yatıldığı zaman dilin boğaz arkasına kaçmasına engel olamamaktadır.

Alkol alımında veya sakinleştirici ilaç alımında bu kas gevşemesini kontrol edemeyip horlamayı arttırır. Özellikle kilolu erkeklerde bu durum, yatarken karın kitlesinin diyaframa baskısı ile göğüs içi basıncını arttırmaktadır dilin arkaya kayması ve uykuyla birlikte yutak etrafındaki yumuşak dokuların ve kasların gevşemesiyle horlama meydana getirecek durumlar ortaya çıkmış olmaktadır. Bayanlarda ise horlama menopozdan sonra hormonal değişiklikler sonucunda kas yapısı erkeklerinkine benzemeye başladığından dolayı belirli bir yaştan itibaren horlama durumu erkeklere yaklaşmaktadır ve hatta eşit denecek kadar çoğalmaktadır. Horlamanın geneli ve birçok tipi tedavi edilebilmektedir. Alınacak bazı tedbirler ile basit horlamada iyileşmeler sağlanabilmektedir. Erişkin yaşlarda horlayan kişilere bazı tavsiyeler de bulunarak horlama azaltılabilir veya tamamen tedavi edilebilmektedir. Örneğin horlama tedavisi olarak uzmanların ilk tavsiyesi kişinin ideal vücut kilosuna ulaşılması veya çok kilolu ise ideal kiloya düşmesi için çalışılmalıdır. İyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yaşam şekli seçilmelidir. Horlayan kişiler genellikle uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce kesinlikle kullanmamalıdır. Özellikle uykudan 4 saat önce alkol almaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca uykudan 3 saat önce ağır yemekten kaçınılmalıdır. Kişi gün içerisinde oluşabilecek aşırı yorgunluktan kaçınmalı ve gerekirse çok yorulmamalıdır. Genellikle uyku durumunda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmelidir. Evde horlamayan ve rahatsız olan kişilerin horlayan kişilerden önce uykuya geçmeleri için onlara zaman vermelidir kişiler uyuduktan sonra horlayan kişiler uyumalıdır. Kilolu olup zayıflayan hastaların genelinde horlamanın önemli derecede ve önemli şekilde azaldığı ya da tamamen ortadan kalktığı görülmektedir. Kişi kendi çözümleri ile horlama durumundan tamamen kurtulamıyor ya da azaltamıyor ise Uzman tarafından tedavi edilmektedir. Doktor başka tedavi yollarına başvurabilmektedir. Örneğin damak ve küçük dile ameliyatlar uygulanabilmektedir.

Yumuşak damak ve küçük dilin yeniden şekillendirilmesi veya gerginliğinin artırılması amacı ile yapılan ameliyatların çeşitli şekilleri olmaktadır. Bu tür ameliyatlar, klasik ameliyat yöntemiyle ya da koter, radyofrekans, plazma kesici, laser ışını gibi farklı araçlar ile kullanılarak da yapılabilmektedir. Genellikle lokal anestezi şekliyle uygulanan bu işlemde yumuşak damağın gerginleştirilmek istenen bölgelerine özel bir cihazla radyo dalgaları uygulanmaktadır. Radyo dalgalarının yumuşak damak dokusu içerisinde oluşturduğu etki zaman ile damağın gerginleşmesini sağlamaktadır. Fakat her uygulama yapılmasında tedavi etkisinin ortaya çıkması için 6 hafta geçmesi gerekmektedir ve çoğunlukla 2 ay aralıkla olmak üzere -2-3 uygulama gerekmektedir. Uygulamalardan sonra birkaç gün süre ile hafif dereceli ağrı hissedilebilmektedir.

Horlama Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Horlama İlacı Nelerdir?

Horlama İlacı Nelerdir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Horlama Bandı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Horlama Bandı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Uyku Düzeni Nedir?

Bebeklerde Uyku Düzeni Nedir?

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Horlama Yapar mı?

Bademcik Horlama Yapar mı?

Güncel

Uyku İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uyku İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bebeklerde Horlama Nedenleri

Bebeklerde Horlama Nedenleri

Horlama Önleyici

Horlama Önleyici

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku Düzeni Nedir ve Nasıl Yapılır?

Uyku Düzeni Nedir ve Nasıl Yapılır?

Lazerle Horlama Tedavisi

Lazerle Horlama Tedavisi

Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama Testinin Amacı Nedir?

Horlama Testinin Amacı Nedir?

Burun Ameliyatı Sonrası Horlama

Burun Ameliyatı Sonrası Horlama

Horlama Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Horlama Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Duası Okunuşu ve Anlamı

Uyku Duası Okunuşu ve Anlamı