Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?
15 Mayıs 2024

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku eğitimi, bebek için uyku eğitimi anne ve babaların en sık olarak kullandıkları kavramlardan birisidir. Uyku eğitiminin amacı ebeveynlerin bebeklerini sallamadan, kucaklarında taşımadan, annesini emmeden ya da başka desteklere ihtiyaç duyulmadan bebeklerin kendi kendilerine kolaylıkla uyuyabilmelerini öğretmeyi güden bir sistemdir. Uyku eğitimindeki temel mantık ise bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesinin beceri olduğudur. Aynı zamanda anne ve babalar uyku eğitimini bebeklerine erken dönemlerinde öğrenmeleri sağlanmaktadır.

Uyku eğitimi, bebek hangi koşullar eşliğinde uykuya dalmış ise yine aynı şekilde uyandığında yeniden uykuya devam etmesi için aynı koşulları ön görmektedir. Aslında bu uyku koşulları yetişkinler içinde aynı kurallarda geçerlilik göstermektedir. Mesela annesini emerek uyuyan bebek daha sonra beşiğe yatırılıyor ise gece uykudan uyandıktan sonra annesinin kucağının yerine kendini beşiğin içinde bulduğu için ağlamaya başlayacaktır. Bu durum sonrasında anne mutlaka bebeğini kucağına alarak emzirecek ve bebek bu şekilde uykuya dalacaktır. Çoğunlukla bebeğin kendi kendine uyuma becerisi, özellikle bebeğin uykusunun daha uzun süreli olması ve kesintisiz bir şekilde uyumasını sağlayan en önemli olan etkenlerden bir tanesidir. Genel olarak anne ve babalar her zaman çocuklarının hayatı ile ilgili pek çok beceriyi kendi başlarına yapmaları için çalışıyorlarsa, uyku eğitiminde de kararlılık ve sabır ile bebeğin kendi başına uyuma becerisini de kesinlikle kazandırabilirler.

Uyku eğitiminin aşamaları nelerdir?
  • İlk üç ay, ilk önce bebek yeni doğduğu için düzenli bir uyku sistemi bebekten beklenemez. Bunun için yeni doğan bebek için uyku programı ya da uyku eğitimini empoze edilmesi gerekmektedir. Çoğunlukla bebekler 3 aylık olan kadar gün içerisinde yaklaşık olarak 17 ile 18 saat arasında uyku süreleri vardır. Özellikle anne mutlaka gündüz bebeği ile konuşmalı ve oynayarak zaman geçirmelidir. Gece olduğu zaman mutlak ışıklar iyice kısılmalı ve ilgisini çekebilecek herhangi bir ses ile dış uyaranlardan uzak tutulan bir ortamda olmalıdır. Yaklaşık olarak 6 hafta sonunda bebeğinizde düzenli bir şekilde uyuma rutini kurabilirsiniz. Mesela bebeği yatırmadan önce yıkayabilir, kitap okunabilir ya da yatırmadan önce anne onu besleyebilir.
  • 4 ile 6 ay, bu ay arasında genellikle bebek artık kendi odasında tek başına uykuya dalmayı öğrenmiş olmalıdır. Eğer bebek bu aya kadar tek başına uyuma alışkanlığı kazanmamış ise mutlaka 4-5 yaşına kadar anne ve babası ile aynı odayı paylaşarak uyumak isteyecektir. Bunun için karnı tok, susamamış, altı temiz olan bir bebeğin her ağladığında annenin müdahale etmesi aslında doğru bir davranış değildir. Bebek uykudan uyandığı zaman anne ya da baba tarafından her defasında kucağa alınmayacağını öğrenmeli ve tek başına yeniden uykuya dalmasını öğrenmesi gerekmektedir.
  • 9- 12 ay, çoğunlukla bu aylarda yatağına yatırılan ve ağlama krizlerine giren, hatta gece boyunca da aralıklı olarak şiddetli bir şekilde ağlayan ve annesinin yanında olmak isteyen bebeklerle oldukça sık karşılaşılmaktadır. Bu durum genellikle 9 ile 12 ay arasında geceleri sık uyanmaları ve tek başlarına uyumakta zorlandıkları dönemdir. Bunun sebebi ise bu dönemde bebekler çoğunlukla terk edilme korkusu yaşadıkları için sürekli anne ve babadan ilgi görmek istemektedir. Bebek bu aylarda sıkça rüya gördüğü için derin uykuya dalamazlar ve gece boyunca sıklıkla uykudan uyanırlar. Ayrıca bu ay arasında bebekler diş çıkarmaya başladığı için geceleri ağrıdan dolayı sıkça uyanırlar. Uyku eğitimine başlanmadan önce mutlaka bebeğin uykusunu olumsuz olarak etkileyecek sıkıntılardan uzak tutulmalıdır. Seçilen uyku programını nasıl uygulanılacağı konusunda bazen esnek olunabilir ve bu durumda bebeğin vereceği tepki dikkatlice gözlenmelidir.

Uyku Eğitimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Horlama Önleyici

Horlama Önleyici

Bademcik Horlama Yapar mı?

Bademcik Horlama Yapar mı?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Uyku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Horlamaya Bitkisel Çözüm ve Öneriler

Horlamaya Bitkisel Çözüm ve Öneriler

Horlama İlacı Nelerdir?

Horlama İlacı Nelerdir?

Güncel

Horlama Testinin Amacı Nedir?

Horlama Testinin Amacı Nedir?

Güncel

Uyku İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uyku İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Aşırı Horlama Nedenleri Nelerdir?

Aşırı Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama Tedavisi Nelerdir?

Horlama Tedavisi Nelerdir?

Hamilelikte Horlama Nedenleri

Hamilelikte Horlama Nedenleri

Uyku Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi